Zwiedzanie muzealnych wystaw i inspirowane nimi działania plastyczne – to pomysł na fascynujące spotkania ze sztuką i historią, na które w czasie ferii zaprasza Muzeum Narodowe w Szczecinie. Pozostało jeszcze kilka wolnych miejsc!

W ferie Muzeum Narodowe w Szczecinie zaprasza dzieci na warsztaty od 16 do 19 stycznia. Zajęcia kierowane są do osób w wieku 7-10 lat i zabiorą młodych szczecinian w podróż w czasie i przestrzeni.

Warsztaty będą odbywać się w godzinach 11.00-13.00. Koszt to 15 zł za osobę za spotkanie. Co ważne, obowiązują zapisy (osobno na każde z zajęć, u poszczególnych prowadzących).

Co kiedyś miało się w portfelu?

Przygoda rozpocznie się w Muzeum Historii Szczecina na Starym Mieście na wystawie „Pieniądz na Pomorzu po pierwszej wojnie światowej”, gdzie dzieci wezmą pod lupę pieniądze używane sto lat temu na Pomorzu. Będą mogły podziwiać motywy zdobiące dawne monety, banknoty i bony. Przy okazji również sprawdzą, czy ówczesne zarobki taty mieściły się w portfelu, porównają dzisiejsze ceny chleba z tymi z 1923 roku, dowiedzą się, czym był pieniądz zastępczy, wreszcie postarają się wyśledzić szalejącą w dawnym Szczecinie oraz na Pomorzu tajemniczą i groźną hiperinflację. W części plastycznej uczestnicy stworzą własny, barwny projekt pieniądza zastępczego.

prowadzenie: Ewa Kimak

miejsce: Muzeum Narodowe w Szczecinie – Muzeum Historii Szczecina, ul. ks. Mściwoja II 8

tel. (+48) 797 705 278

e.kimak@muzeum.szczecin.pl

Pozdrowienia znad Bałtyku

W drugim dniu dzieci przeniosą się do kolorowego i pełnego inspiracji świata sztuki, a to wszystko za sprawą wystawy „Wyspy szczęśliwe? Sztuka II Rzeczypospolitej ze zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie” prezentowanej w gmachu przy Wałach Chrobrego, która pełna jest przepięknych krajobrazów, namalowanych o różnych porach dnia i roku. Uczestnicy pod lupą obejrzą barwy na płótnie, namalowaną przyrodę, porozmawiają o perspektywie, kompozycji, o tym, czym jest impast oraz jakich nietypowych narzędzi używają malarze. Następnie wykonają własną, nietypową pocztówkę w rozmiarze XXL, wykorzystując między innymi: farby, folię, flamastry, kolorowy papier.

prowadzenie: Agata Kamińska

miejsce: Muzeum Narodowe w Szczecinie, ul. Wały Chrobrego 3

tel. (+48) 797 705 277

a.kaminska@muzeum.szczecin.pl

Tym bawiono się kilkadziesiąt lat temu

Trzeciego dnia młodzi szczecinianie odwiedzą wystawę „Jak to z drewnem było. Narzędzia do obróbki drewna ze zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie”. Uczestnicy zajęć dowiedzą się m.in.: jak powstawało masło, do czego służyły przęślice, jak wyglądały drewniane maglownice, u kogo zamawiano beczki do kiszenia kapusty, kto wytwarzał koła, czym były dzieże i niecki, kto nosił zgrzebne portki i kiecki. W ramach zajęć plastycznych wykonają zabawki, których nie mogło zabraknąć na dawnych jarmarkach. Wykorzystując motywy, jakimi ozdabiano meble prezentowane na wystawie, stworzą unikatowe pudełka na drobiazgi.

prowadzenie: Dorota Baumgarten-Szczyrska

miejsce: Muzeum Narodowe w Szczecinie, ul. Wały Chrobrego 3

tel. (+48) 797 705 270

d.baumgarten@muzeum.szczecin.pl

Teatralne historie

Ostatniego dnia mali uczestnicy poznają wystawę „Dzieci magii. Afrykańskie lalki i marionetki” i ciekawostki związane z historią teatru od czasów najdawniejszych związanych z antykiem i średniowieczem aż do czasów współczesnych. Zobaczą, jak zmieniał się teatr, aktorzy, kostiumy, scena i jakie możliwości dają obecnie. W trakcie zajęć zastanowią się, w jaki sposób dzięki teatrowi można wyrazić siebie oraz swoje emocje i pod tym kątem przygotują pracę plastyczną.

prowadzenie: Dorota Baumgarten-Szczyrska

miejsce: Muzeum Narodowe w Szczecinie, ul. Wały Chrobrego 3

tel. (+48) 797 705 270

d.baumgarten@muzeum.szczecin.pl