Ma więcej miejsca na rowery i specjalną przestrzeń dla osób ze spektrum autyzmu. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego odebrał pierwszy z ośmiu nowych pociągów zamówionych w firmie Newag.

W pierwszą trasę nowy pojazd wyruszy w sobotę, 25 maja, o godzinie 7.35. Z dworca głównego w Szczecinie pojedzie do Świnoujścia. Odjazd w drugą stronę zaplanowano o godzinie 16.10.

Na inauguracyjny przejazd przygotowano 20 zestawów bezpłatnych biletów. Każdy pakiet zawiera 4 bilety – na przejazd w obie strony dla pasażera i roweru. Bilety można odbierać w Głównym Punkcie Informacyjnym Funduszy Europejskich w Szczecinie, wejście od ul. Piłsudskiego 40, pokój 023 przy recepcji.

Jak jest wyposażony nowy pociąg?

Nowy pojazd ma 154 stałe miejsca siedzące, 36 uchylnych oraz 273 miejsca stojące. W dwóch członach środkowych przygotowano 16 stanowisk do przewozu rowerów, czyli o 6 więcej niż było standardem do tej pory.

Osobom niepełnosprawnym podróż mają ułatwić lekkie rampy rozkładane. Poszerzone fotele poprawią komfort również kobietom w ciąży. Pomyślano nawet o specjalnych miejscach dla osób poruszających się z psem asystującym.

„Ponadto w przedniej części składu zaprojektowano wydzielone, podwyższone miejsca dla osób ze spektrum autyzmu. Na szybach będzie specjalna okleina, a na blacie stolika – gra planszowa o stonowanej kolorystyce. Obsługa pojazdu będzie miała też możliwość przygaszenie świateł w tej części pojazdu. Ma to zapewnić osobom ze spektrum autyzmu zwiększony komfort podróży, spokój, wyciszenie” – czytamy w komunikacie przesłanym przez urząd marszałkowski.

Nowe zakupy pozwolą wyeliminować wysokopodłogowe pojazdy

W najbliższych miesiącach na zachodniopomorskich torach będą pojawiać się kolejne pociągi z zamówionej puli 8 pojazdów. Łączny koszt ich zakupu to ponad 261 mln zł, z czego 85 procent pochodzi z dofinansowania unijnego.

– Od lat inwestujemy w tabor kolejowy, dzięki temu nasza flota pojazdów jest najnowocześniejsza w kraju. Jako pierwsi kupowaliśmy pojazdy hybrydowe, obecny zakup dotyczy pojazdów elektrycznych. Działamy konsekwentnie, dzięki czemu najstarszy tabor jest wycofywany z eksploatacji i znika z naszych tras – mówi marszałek Olgierd Geblewicz.

Dzięki najnowszym zakupom wycofane zostaną ostatnie wysokopodłogowe EZT serii EN57AL. Kolejowa flota Pomorza Zachodniego liczy obecnie 72 pojazdy, w tym 40 elektrycznych Impulsów i 12 hybryd.