Kilkanaście konkurencji, blisko 200 zawodników z całej Europy, oraz wielkie emocje. Już niedługo na szczecińskim basenie Floating Arena, odbędą się zawody, w których zmierzą się najlepsi europejscy pływacy.

 

W dniach 9 – 12 lipca 2013, na szczecińskiej Floating Arenie, odbędą się Mistrzostwa Europy Juniorów w Pływaniu w Płetwach.

Cieszymy się, że w Szczecinie zorganizowana zostanie tak nietypowa impreza sportowa – powiedział zastępca prezydenta Krzysztof Soska – Zapraszamy mieszkańców do obejrzenia zawodów, gwarantujemy, że nie zabraknie wrażeń i sportowych emocji. Na Floating Arenie, co chwilę mamy ciekawe imprezy sportowe, jeszcze niedawno odbywały się Letnie Mistrzostwa Polski w Pływaniu Osób Niepełnosprawnych, a teraz przyszła kolej na Mistrzostwa Europy Juniorów w Pływaniu w Płetwach – dodał Krzysztof Soska.

200 zawodników z 24 krajów Europy przyjedzie do Szczecina, żeby walczyć o jak najlepsze wyniki oraz medale. Spośród zgłoszonych reprezentacji wystąpią zawodnicy z: Austrii, Belgii, Czech, Chorwacji, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Rosji, Serbii, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii, Szwecji, Turcji, Ukrainy, Węgier, Włoch oraz Polski. Zmierzą się oni ze sobą w 13 konkurencjach indywidualnych.

W awizowanych składach zgłoszeni zostali medaliści mistrzostw świata z 2012 roku, w tym także nasi najlepsi zawodnicy: Weronika Prentka - dwukrotna medalistka mistrzostw świata - złoty medal na 100m BF oraz srebrny medal na 200m BF, oraz Michalina Demska - brązowa medalistka na 200m BF.

Na pewno damy z siebie 100% aby osiągnąć jak najlepsze wyniki – powiedziała Weronika Prentka zawodniczka – Liczymy na gorący doping ze strony wszystkich kibiców.

Pływanie w płetwach jako konkurencja sportowa wywodzi się z nurkowania swobodnego, którą zaproponowała Międzynarodowa Federacja Nurkowa CMAS, ustalając międzynarodowe przepisy współzawodnictwa sportowego. Początków tej dyscypliny należy szukać już w latach 40-tych ubiegłego wieku, kiedy to skonstruowano pierwszy niezależny powietrzny aparat nurkowy. Rozkwit tej dyscypliny można zawdzięczać marynarce wojennej, która zauważyła nowe możliwości dla swojej działalności militarnej. W miarę wzrostu specjalizacji i wyników, sport ten zatracał swój militarny charakter. Wtedy też zaczęto trenować płetwonurkowanie w cywilnych klubach, zapoczątkowując tym samym nowy rozdział w historii sportów wodnych

Pływanie w płetwach jest najszybszym sposobem pływania i odbywa się przy pomocy płetw po powierzchni i pod wodą. Jest ono zaliczane do płetwonurkowania sportowego. Jest to dyscyplina bardzo widowiskowa, ponieważ rozgrywane konkurencje są szybsze i bardziej dynamiczne, niż konkurencje w pływaniu tradycyjnym. Pływanie w płetwach w Polsce jest dyscypliną sportową jeszcze mało znaną, ale na świecie coraz więcej ludzi w różnym wieku uprawia z powodzeniem ten rodzaj sportu wodnego. W Polsce nasi najlepsi płetwonurkowie należą już do ścisłej europejskiej czołówki.