„W Szczecinie nic się nie dzieje!” - ten slogan antyreklamowy przylgnął do naszego miasta tak, jak przylega mąż do żony, kąt do kąta, imię do człowieka. 17 kwietnia będziemy mogli jednak zapomnieć o niewygodnej łatce. Od wtorku do niedzieli szczecinianie będą świadkami KONTRAPUNKTU - Ogólnopolskiego Przeglądu Teatrów Małych Form.
„To jedyna okazja, aby (prawie) nie ruszając się z miejsca, dotknąć tego, co w teatrze ważne, mądre, ciekawe, dyskusyjne, prowokujące…” - przyznają organizatorzy. Jakie jest zatem współczesne oblicze teatru? Odpowiedzią na pytanie są spektakle, które będzie można oglądać od 17 - 22.04.

Artyści z całej Polski oraz z Berlina zaprezentują krótkie formy teatralne, czyli przedstawienia trwające maksymalnie 90 minut, w których może wystąpić jedynie 6 aktorów mających do dyspozycji ograniczoną scenografię. Miłość, wiara, choroba, a nawet akta Służby Bezpieczeństwa mogą być dobrymi tematami do zrealizowania. Jury oraz publiczność spośród 18 konkursowych przedstawień wyłoni tegorocznego zwycięzcę.

Spektakle będziemy mogli oglądać na kilku szczecińskich scenach. Warto zatem wybrać się do Kany, Teatru Małego, Malarni, Piwnicy Straży Pożarnej ( przy ul. Tkackiej), Pleciugi, Studia Koncertowego Polskiego Radia Szczecin, Piwnicy przy Krypcie, OFFicyny oraz do… IX Liceum Ogólnokształcącego. W sobotę, niektóre z przedstawień odbędą się w Berlinie. Publiczność zostanie przewieziona autokarami do stolicy Niemiec, gdzie obejrzy trzy przedstawienia z repertuaru berlińskich teatrów (światowej sławy reżyserów m.in. Franka Castorfa).

Kontrapunkt daje okazję do nieco innego obcowania ze sztuką nie tylko, dlatego że jest ogólnopolskim konkursem. Poza ocenianymi przedstawieniami na przybyłych czekają liczne atrakcje. Mistrzowski spektakl finałowy, sesja teatrologiczna, dyskusje, gazetka oraz wystawy to tylko nieliczne z propozycji. Wyjątkowo interesująco zapowiada się także pokaz filmów, prezentujący szeroką tematykę - od konsumpcjonizmu po dokument o Hitlerze.

Czy Ogólnopolski Przegląd Teatrów Małych Form sprawi, że zapomnimy na chwilę o negatywnej ocenie naszego miasta? Czy kilka teatralnych dni jest w stanie ożywić Szczecin? Jaką moc ma teatr w dzisiejszych czasach? Zanim po raz kolejny powiesz: „W Szczecinie nic się nie dzieje” - zobacz jedno z przedstawień Kontrapunktu i sprawdź, czy powszechnie znana „maksyma” wciąż działa.

Strona WWW Kontrapunktu: www.kontrapunkt.pl