Carlo Ratti, Gosia Baczyńska, Robert Kupisz, Oskar Zięta to tylko niektóre wielkie nazwiska ze świata Designu, które pojawiły się w środę na scenie szczecińskiej Opery na Zamku. Dziewczyny z Wasted Couture, które wygrały program mentorski, opowiedziały o jego szczegółach, możliwości zdobycia wiedzy i wskazówkach od znanej i cenionej mentorki Katarzyny Konieczki.
Krok do zmiany postrzegania Pomorza Zachodniego
- To wieczór, który dla mnie jako włodarza regionu, jest krokiem do zmiany postrzegania Pomorza Zachodniego. Doskonale pamiętam, kiedy byłem młodym politykiem i stawiałem pierwsze kroki w samorządzie. Wówczas nasz region postrzegany był jako ładny, ale z najwyższym bezrobociem i brakiem nowoczesnych wyzwań gospodarczych. Dzisiaj to postrzeganie się zmieniło - podkreśla marszałek Olgierd Geblewicz. - W całej Polsce wiedzą, że jesteśmy absolutnym liderem odnawialnych źródeł energii. Fantastycznie rozwija się u nas e-commerce oraz przemysł kreatywny.
Do udziału w konferencji “Design” zaproszone zostały znane nazwiska ze świata designu i architektury. Dzięki temu uczestnicy wydarzenia poznali historie początków topowych obecnie projektantów.
- Jesteście szczęściarzami, w niewielu regionach organizowane są takie wydarzenia i to z taką plejadą osobowości. Warszawa wam zazdrości - komplementował Oliwier Janiak, który tego wieczoru prowadził wydarzenie.
“Mniej wagi, więcej możliwości”
Architekt Oskar Zięta przedstawił zebranym w Operze na Zamku autorską metodę FiDU, która pozwala na produkcję bardzo wytrzymałych elementów konstrukcyjnych z cienkich blach. Dmuchane meble brzmią nierealnie, a jednak. Projektant udowadnia, że wcale nie trzeba czekać kolejnych dekad, aby elementy architektury wnętrz produkować taką metodą.
- Dwanaście lat temu razem z tatą, siostrą i moją żoną otworzyliśmy małą firmę. Tak jak dziadek kuł i formował metal młotem i kowadłem, tak my staramy się kuć metal technikami bezdotykowymi, w naszej autorskiej technologii – opowiada. - Zaczynaliśmy w czteroosobowym zespole. Dziś nasz team urósł do około 70 fantastycznych osób, które pomagają mi produkować obiekty, rzeźby oraz prowadzić prace badawcze.
Projektant przedstawił wiele swoich projektów, wśród których znajduje się m.in. aluminiowe krzesło - niezwykle lekkie, jednocześnie stabilne i niesamowicie wytrzymałe: jest w stanie utrzymać ciężar 1200 kilogramów.
- Kiedy pierwszy raz widzisz produkt z technologii FiDU, masz wrażenie, że to miękki obiekt. Ale kiedy go dotykasz, czujesz, że to twardy metal - obrazowo wyjaśnia Oskar Zięta.
Jakość, determinacja, wiara w siebie
Dobrymi radami z przedsiębiorcami podzielili się także projektanci mody Gosia Baczyńska oraz Robert Kupisz.
- Dla mnie fundamentalna w prowadzeniu biznesu jest jakość pracy, której nauczyłam się w Londynie. Ale też emocje, uczucia, prawda. Bez naszej duszy to wszystko będzie mieć krótkie nogi. Żeby robić coś dobrze i wyróżniać się, to musi to iść prosto z serca. Inaczej to będzie krótki, wykalkulowany biznes - uważa Gosia Baczyńska. To pierwsza projektantka z Polski, która zaprezentowała swoją kolekcję podczas Paryskiego Tygodnia Mody.
Z kolei Robert Kupisz w wieku 44 lat stwierdził, że to czas na jego pierwszy pokaz. Wcześniej znany był jako projektant fryzur, choreograf. Jak podkreśla, wychował się w małej miejscowości. Droga do sukcesu była długa i kręta.
- Jako społeczeństwo jesteśmy nafaszerowani kompleksami. Wykorzystałem je do tego, aby coś osiągnąć. Nauczyłem się zachowywać komplementy, aby w siebie wierzyć. Może i sam nie jestem odważną osobą, ale podjąłem ten trud. Czasem płakałem w poduszkę, ale wszystko, co chciałem, udało mi się zrealizować. Teraz noszę moje ubrania, które lubię. Nie wciskam nikomu kitu. Nie porównujmy się do innych, tylko inspirujmy - podkreśla.
Gość specjalny – architekt, który zmieni świat
O wyzwaniach związanych z projektowaniem opowiedzieli także Ewa Bochen i Maciej Jelski z Kosmos Project. Laureaci wielu prestiżowych nagród, których klientami w ostatnich latach byli m.in. Paul. Smith, Vitra Home, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki. Przed dwoma laty zasili kadrę naukową Akademii Sztuki w Szczecinie, gdzie kształcą studentów na kierunku wzornictwo.
Gościem specjalnym konferencji był słynny architekt, inżynier i aktywista profesor Carlo Ratti. Współzałożyciel międzynarodowego biura projektowania i innowacji Carlo Ratti Associati oraz dyrektor Senseable City Lab w Massachusetts Institute of Technology. Z uczestnikami konferencji podzielił się swoimi wynikami badań dotyczących przyszłości miast i komunikacji.
Spotkania, które zaowocują wspólną kolekcją
Na scenie pojawiły się również artystki z Wasted Couture, które zaprezentowały efekty programu mentorskiego. Pierwszą mentorką w ambitnym programie została kostiumografka Katarzyna Konieczka - autorka oryginalnych i szokujących kolekcji, w których makabrę łączy z baśniowością. Już po pierwszym spotkaniu przyznała, że jej kontakt ze szczecińską pracownią nie ograniczy się tylko do programu mentorskiego. Inspiracja okazała się obopólna, a kostiumografka zaprosiła dziewczyny do zaprojektowania wspólnej kolekcji. We wnętrzach Opery na Zamku nie tylko wybrzmiały relacje ze spotkań - uczestnicy wydarzenia mogli przedpremierowo zobaczyć pierwszy kostium ze wspólnej kolekcji artystek.
- Naszą siłą jest to, że za każdym razem staramy się, jak tylko możemy. Kasia jest naszą idolką i bardzo zależało nam na wygranej w konkursie. Udział w programie mentorskim dał nam bardzo dużo. Kasia wypunktowała nam rzeczy, których wcześniej nie widziałyśmy. Przed nami miesiące intensywnej pracy i zmian, ale wiemy, że dzięki radom Kasi, nasza marka zabłyśnie - uważa Viola Warych, założycielka Wasted Couture.
Po “designie” czas na “zarządzanie i marketing”
Pierwsza edycja programu mentorskiego spotkała się z dużym zainteresowaniem przedsiębiorców z Pomorza Zachodniego. Widać to zarówno po zgłoszeniach do udziału w konkursie, jak i wypełnionej sali Opery na Zamku podczas konferencji „Design”.
- Pomorze Zachodnie dba o przedsiębiorców. To była jedna z trzech zaplanowanych konferencji. Był “design”, następne będzie “zarządzanie i marketing” a skończymy na “innowacjach” – zapowiada Krzysztof Barczyk, dyrektor Gabinetu Marszałka. - Już teraz zachęcamy przedsiębiorców, aby składali aplikacje do kolejnej edycji programu mentorskiego.
Zadanie realizowane jest w ramach __projektu pn. „Wzmocnienie pozycji regionalnej gospodarki, Pomorze Zachodnie – Ster na innowacje - etap II” finansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020, Działanie 1.14 „Wzmocnienie pozycji regionalnej gospodarki w wymiarze krajowym i międzynarodowym
Komentarze
0