Osiem lat temu część rozległego terenu po fabryce Polmo miała zająć galeria handlowa Ferio Pogodno. Nic z tych planów nie wyszło i większość poprzemysłowych działek do dziś pozostaje niezagospodarowana. Niedawno poznaliśmy jednak konkretne plany dotyczące fragmentu tej nieruchomości, u zbiegu ulic Unii Lubelskiej i Zakładowej.
Użytkownik wieczysty tego terenu złożył wniosek o pozwolenie na budowę w tym miejscu trzech budynków mieszkalnych wielorodzinnych z garażami podziemnymi oraz budynku mieszkalnego wielorodzinnego z usługami i garażem podziemnym. Na tak wczesnym etapie inwestor nie informuje jednak o szczegółach swoich planów.
Wcześniej, bo na początku 2019 r., poprzedni właściciel tej działki – Medard Group – zapowiadał budowę zespołu akademików studenckich. Te plany nie zostały zrealizowane, a później zmienił się właściciel (użytkownik wieczysty) nieruchomości.
Przed wojną w fabryce przy dzisiejszej al. Wojska Polskiego powstawały słynne samochody marki Stoewer. W czasach polskiej administracji złoty okres funkcjonowania zakładu to lata 1955-64, gdy z taśmy produkcyjnej zjeżdżały tutaj znane w całej Polsce motocykle Junak. Później w Fabryce Mechanizmów Samochodowych Polmo produkowano części do samochodów. Zakład sprywatyzowano w 2000 r., a w 2011 r. upadł.
Miała być galeria handlowa
Już wcześniej, bo w 2006 r., narodziły się plany, by w miejscu hal fabrycznych postawić galerię handlową. Pojawił się austriacki inwestor (RE Project Development), który w części działki sąsiadującej ze stadionem lekkoatletycznym chciał wybudować Ferio Pogodno – galerię z hipermarketem, centrum wyposażenia wnętrz i ogrodu oraz kilkudziesięcioma sklepami, kawiarniami i punktami usługowymi.
Szybko okazało się jednak, że skomplikowane kwestie własnościowe pozostają nierozwiązane. Koncepcja budowy galerii handlowej upadła, a firma z Austrii musiała walczyć przed sądem o odzyskanie 36 mln, które zdążyli zainwestować w kupno części nieruchomości i oddłużenie działającego wówczas jeszcze Polmo.
Bliżej inwestycji przy Unii Lubelskiej
Ten teren dalej pozostaje niezagospodarowany. Jest natomiast szansa, że dużo szybciej ruszy inwestycja na sąsiedniej działce. To także część dawnego Polmo, ale od strony ul. Unii Lubelskiej. Teren został uporządkowany, a do Urzędu Nadzoru Budowlanego wpłynął wspomniany wniosek o pozwolenie na budowę czterech budynków mieszkalnych.
Warto przypomnieć, że rewitalizacji doczekał się dawny budynek dyrekcji Polmo przy al. Wojska Polskiego 184c. Deweloper Modehpolmo przebudował go na biurowiec.
Komentarze
9