„Sytuacja pogarsza się z każdym miesiącem. Między blokami biegają szczury przyciągane resztkami jedzenia. Stale zalegają także odpady wielkogabarytowe” – alarmuje mieszkaniec jednego z bloków przy ul. Malczewskiego. Spółdzielnia Mieszkaniowa „Śródmieście” zawarła dodatkową umowę na wywóz gabarytów.

Do redakcji wSzczecinie.pl trafiła wiadomość o warunkach, w jakich żyją mieszkańcy bloków przy ulicach Malczewskiego i Matejki. 

Krajobraz starych mebli, muszli klozetowych, odpadów budowlanych

„Kubły na odpady są cały czas przepełnione, śmieci wysypują się na chodniki, a w wietrzne dni lądują na jezdni, parkingach i trawnikach. Stale zalegają także odpady wielkogobarytowe – stare meble, muszle klozetowe, wanny czy odpady budowlane, które przez wiele tygodni nie są usuwane” – relacjonuje pan Filip. „Mimo zamontowanych kamer monitoringu przy wejściach do niektórych klatek schodowych, osoby nielegalnie wyrzucające odpady RTV i AGD nie są pociągane do odpowiedzialności” – dodaje.

Według grupy mieszkańców, skutecznym rozwiązaniem byłaby budowa zamykanych wiat śmietnikowych przy każdym z bloków.

„Tak, jak ma to miejsce w wieżowcach tego samego typu w Koszalinie” – dodaje mieszkaniec. „Poprawiłoby to zarówno estetykę okolicy, jak i bezpieczeństwo sanitarne. W końcu jesteśmy w centrum miasta”.

Będą altany śmietnikowe i dodatkowa deratyzacja

Zarządcą bloków przy ul. Matejki i Malczewskiego jest Spółdzielnia Mieszkaniowa „Śródmieście”. Jak informuje Robert Klecha, śmieci z osiedla wywożone są dwa razy w tygodniu – w poniedziałki i czwartki, a odpady gabarytowe – raz (od stycznia do marca i od października do grudnia) lub dwa razy (od kwietnia do września) w miesiącu.

– Mając pełną świadomość problemów ze zbyt rzadkim wywozem odpadów gabarytowych, SM „Śródmieście” zawarła dodatkową umowę z firmą prywatną, która w okresach pomiędzy wywozami zgodnymi z uchwałą Rady Miasta Szczecin, na nasze zlecenie dokonuje odbiorów dodatkowych – tłumaczy kierownik Administracji Osiedlowej nr 1 SM „Śródmieście”.

Dodaje przy tym, że wywóz odpadów budowlanych (o których wspomina Czytelnik), podobnie jak tzw. elektrośmieci, należy do obowiązku mieszkańców.

– Sytuacja jest monitorowana przez pracowników spółdzielni, natomiast należy wziąć pod uwagę możliwości załadunkowe i transportowe dodatkowej firmy, jak również dodatkowe koszty tego typu działania – mówi.

Do 16 maja br. ma zostać wykonana dodatkowa deratyzacja na terenie bloków przy ul. Matejki i Malczewskiego. Dodatkowo SM „Śródmieście” ma w planach wykonanie dodatkowych altanek śmietnikowych przy istniejących komorach zsypowych.