Ponad 200 tysięcy złotych rocznie może zaoszczędzić SPA „Klonowica” dzięki energii z odpadów. To druga po Tramwajach Szczecińskich komunikacyjna spółka, która będzie kupować prąd od EcoGeneratora.

Energią z odpadów zasilane będą trzy punkty należące do SPA „Klonowica”. To stacje ładowania przy ul. Kołłątaja, Owocowej oraz Kolumba, z których korzystają autobusy linii nr 75, 87 i 51. Szacuje się, że dzięki energii z EcoGeneratora, SPA „Klonowica” zaoszczędzi nawet 240 tysięcy złotych (200 zł na 1MWh przy rocznym zużyciu 1200 MWh).

– Umowa ze SPA „Klonowica” to kolejne działania w ramach programu ENERGIA Miasta Szczecin, którego celem jest dążenie do osiągnięcia samodzielności energetycznej – podkreśla Anna Folkman, rzecznik prasowa Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów w Szczecinie.

Dzięki energii elektrycznej wyprodukowanej przez EcoGenerator świecą już latarnie uliczne i sygnalizacje świetlne w całym mieście (umowa z ZDiTM) oraz działa Szczeciński Park Naukowo-Technologiczny. W przyszłym roku dołączą do nich Tramwaje Szczecińskie oraz SPA „Klonowica”.

– Docelowo z EcoGeneratora może pochodzić aż około 65 procent energii niezbędnej do funkcjonowania miejskich jednostek i instytucji. Pozostałą część mają zapewnić planowane miejskie farmy fotowoltaiczne lub inne alternatywy źródła, które mogłyby wytwarzać nawet 45 tysięcy MWh rocznie – dodaje Anna Folkman. – W efekcie, razem z EcoGeneratorem, byłyby w stanie pokryć całkowicie zapotrzebowanie miasta na prąd i zapewnić Szczecinowi niezależność energetyczną.

Przypomnijmy, że zasilanie miejskich jednostek przez EcoGenerator możliwe jest od 2022 roku, kiedy to Zakład Unieszkodliwiania Odpadów uzyskał koncesje na obrót energią elektryczną.