O tyle procent mniej mieliby zapłacić mieszkańcy, którzy będą chcieli skorzystać z opłaty jednorazowej przy przekształceniu użytkowania wieczystego gruntu stanowiącego własność samorządu. Przekształcenie, które jest efektem obowiązującej od początku roku ustawy, obejmie ok. 80 tys. podmiotów w Szczecinie

Lokalni politycy Prawa i Sprawiedliwości wnioskowali o maksymalne, 98-procentowe bonifikaty. Według wyliczeń magistratu, gmina nie może sobie pozwolić na tak duże uszczuplenie dochodów do budżetu. Przy założeniu braku bonifikaty dochód z tytułu przekształcenia w okresie 20-letnim wyniósłby 187,5 mln zł. Jeśli wszyscy uprawnieni skorzystają z bonifikaty 60% dochód wyniesie 75 mln zł. Przy bonifikacie w wysokości 98% byłoby to już tylko 3,75 mln zł.

- Szczecin jest w trakcie realizacji wielu ważnych dla mieszkańców inwestycji, planowane są kolejne – tłumaczy Daniel Wacinkiewicz, zastępca prezydenta Szczecina. – Tak drastyczne uszczuplenie budżetu skutkowałoby znacznym zmniejszeniem możliwości inwestycyjnych miasta, stad decyzja o dopasowaniu bonifikat do tych, które zaproponował w obowiązującej obecnie ustawie rząd na tereny Skarbu Państwa.

Projekt uchwały został przekazany radnym i będzie przedmiotem obrad na najbliższej sesji Rady Miasta zaplanowanej na 22 stycznia.

ZOBACZ TEŻ: PiS chce 98% bonifikaty przy przekształceniu użytkowania wieczystego we własność