Nie przetarg, a konkurs architektoniczny zdecyduje o nowym wyglądzie bulwaru Chrobrego. „To miejsce, które potrzebuje mądrej interwencji. Sam chętnie wziąłbym w nim udział” – mówi architekt Robert Konieczny, założyciel pracowni KWK Promes, dwunastokrotnie nominowany do Nagrody im. Miesa van der Rohego.

Więcej szczegółów ma zostać ogłoszonych w najbliższych miesiącach. Przypomnijmy jednak, że jeszcze niedawno (wraz z pokazaniem koncepcji), miasto informowało o ogłoszeniu przetargu na projekt, a nie konkursu. Decyzja została zmieniona po ostatniej „ARCHIWOLCIE” współorganizowanej przez redakcję wSzczecinie.pl.

„Oby formuła konkursowa na stałe zagościła w Szczecinie”

– To wspaniała wiadomość. W przetargu pytamy „za ile?”, a w konkursie – „jak?”. Są zupełnie inne kryteria, konkurs daje miastu kilka rozwiązań, z których jury wybierze najlepsze – komentuje architekt Aleksandra Kopińska Szykuć, prowadząca „ARCHIWOLTĘ”.

– Mam ogromną nadzieję, że formuła konkursowa na stałe zagości w Szczecinie i kto wie, może Filharmonia i Centrum Dialogu Przełomy niebawem zyskają godnego kompana – dodaje. Oba obiekty powstały dzięki konkursom architektonicznym i co ważne – zdobyły międzynarodowe nagrody.

„Warto zaprosić świetnych jurorów”

O zorganizowanie konkursu architektonicznego apelowali architekci podczas ostatniej „ARCHIWOLTY” poświęconej bulwarowi Chrobrego.

– To fantastyczne miejsce, które potrzebuje mądrej interwencji. Warto zaprosić świetnych jurorów, aby poznali się na dobrych pracach. To może być tak ciekawe wyzwanie, że sam chętnie wziąłbym w nim udział. Namawiam też wszystkich architektów i architektki, aby się temu przyjrzeli – apelował architekt Robert Konieczny, założyciel pracowni architektonicznej KWK Promes.

– Takie prestiżowe miejsce powinno być poddane pod głos konkursu. – Dobrym przykładem konkursów architektonicznych jest filharmonia. – Ciągle brakuje mi spójnej wizji miasta, kontynuacji, wizjonerstwa, holistycznego podejścia – komentowali wówczas szczecińscy architekci.