Ponad tysiąc biegaczy z 11 krajów weźmie udział w drugiej edycji PZU Maratonu Szczecińskiego. Z królewskim dystansem zmierzą się w najbliższą niedzielę, 26 czerwca. Kierowcy w tym czasie mogą się spodziewać sporych utrudnień w ruchu.
Poza Polakami ze Szczecina, Poznania, Warszawy i Gdyni do biegu przystąpią także Niemcy, Szwedzi, Brytyjczycy, a nawet reprezentanci Australii, Malezji i Wenezueli. W liczącą ponad 42 kilometry trasę wyruszą w niedzielę o godz. 09:00. Start i meta maratonu zostały zlokalizowane przy Azoty Arenie.

Trasa biegu prowadzi po obu brzegach Odry. Maratończycy pobiegną m.in.: al. Wojska Polskiego, Zaleskiego, Wyspiańskiego, miną Jasne Błonia, place Grunwaldzki, Lotników, ul. Obrońców Stalingradu, pl. Żołnierza, ul. Farną i dotrą do ul. Wyszyńskiego. Następnie przez Most Długi, ul. Energetyków, Gdańską, most im. Pionierów Miasta Szczecina, ul. Hangarową, Struga dotrą do skrzyżowania ul. Zwierzynieckiej, Kurzej i Niedźwiedziej. Tam zawrócą i pobiegną z powrotem, mijając po drodze Nabrzeże Wieleckie, Jana z Kolna, wbiegną na teren byłej Stoczni Szczecińskiej, następnie Ludową, Konarskiego, ks. W. Blizińskiego, Druckiego-Lubeckiego, Rugiańską, Komuny Paryskiej, Przyjaciół Żołnierza dotrą do ul. Arkońskiej, stamtąd do alei Wojska Polskiego i zakończą bieg przy Azoty Arenie. Będą mieli na to 6 godzin. Maraton ma się zakończyć o godz. 15:00.

W czasie biegu przejazd przez niektóre ulice będzie utrudniony, ale nie będą one wyłączone z ruchu przez cały czas. - Zamknięcie i otwarcie ulic w trakcie biegu będzie odbywało się dynamicznie, a wszelkie zmiany w kursowaniu pojazdów komunikacji miejskiej będą odbywać się na polecenie Centrali Ruchu ZDiTM – zapowiada Hanna Pieczyńska, rzeczniczka prasowa Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego.

Przewidywane ramy czasowe zamknięcia ulic:
1. 09:00 – 09:20 – Wojska Polskiego na odcinku od ul. Jarzyńskiego do ul. Unii Lubelskiej (całkowite zamknięcie), dalej do ul. Zaleskiego zajęty lewy pas ruchu. Dalej Zaleskiego i Wyspiańskiego.
2. 09:16 – 09:50 - Wyspiańskiego – Piotra Skargi – Ogińskiego – Jana Pawła II – pl. Grunwaldzki – pl. Lotników – Obrońców Stalingradu
3. 09:23 – 10:10 - pl. Żołnierza Polskiego – Sołtysia - Wyszyńskiego
4. 09:25 – 10:20 - Most Długi
5. 09:50 – 11:25 - Basen Górniczy – Most Pionierów
6. 10:23 – 12:55 - Basen Górniczy kierunek Most Długi
7. 10:45 – 13:40 - Nabrzeże Wieleckie – Jana z Kolna – Łady – Firlika – Antosiewicza – Ludowa – Druckiego-Lubeckiego
8. 11:00 – 14:25 - Komuny Paryskiej – Przyjaciół Żołnierza – Wszystkich Świętych
9. 11:16 – 14:50 - Arkońska – Spacerowa – Wojska Polskiego
10. 11:25 – 15:10 - Tor Kolarski – Jerzyńskiego - Azoty Arena

Jak informuje Pieczyńska, ograniczenia w ruchu mogą pojawiać się już w najbliższy piątek.
od 24 czerwca od godz. 19.00 w rejonie ulic: Gdańskiej, Estakady Pomorskiej, Mostu im. Pionierów Miasta Szczecina, Eskadrowej, Hangarowej, Struga, Zwierzynieckiej, Jana z Kolna od Dworca Morskiego w kierunku Łady, Łady
od 25 czerwca od godz. 19.00 w rejonie ulic: Nabrzeże Wieleckie, Jana z Kolna, Firlika, Komuny Paryskiej, Przyjaciół Żołnierza, Wszystkich Świętych, al. Wojska Polskiego, Arkońskiej
od 26 czerwca od godz. 06.00 w rejonie pozostałych ulic: tj. m.in.: Jarzyńskiego, Zaleskiego, Wyspiańskiego, Piotra Skargi, Ogińskiego, Szymanowskiego, pl. Armii Krajowej, al. Papieża Jana Pawła II, pl. Grunwaldzkiego, pl. Lotników, Kaszubskiej, Obrońców Stalingradu, pl. Żołnierza Polskiego, Farnej, Sołtysiej, Wyszyńskiego, Most Długiego, Energetyków, Mostu Portowego, Antosiewicza, Ludowej, Konarskiego, Blizińskiego, Druckiego-Lubeckiego, Rugiańskiej, Spacerowej.

- Prosimy kierowców i innych uczestników ruchu o wyrozumiałość. Maratończycy postarają się biec tak szybko, jak tylko będą w stanie – mówi Kinga Konieczny, rzecznik prasowy PZU Maratonu Szczecińskiego. - Jeśli zdarzy się Państwu natknąć na zamkniętą ulicę i zauważycie przemykających biegaczy – zatrzymajcie się, włączcie radio w aucie, otwórzcie okno i podkręćcie głośność. Kibicujcie! Na numerze startowym każdego zawodnika jest jego imię – nie krępujcie się. Dopingujcie po imieniu – zachęca.

Tutaj również specjalna mapka z punktami do kibicowania:Honorowym gościem 2. PZU Maratonu Szczecińskiego będzie mistrz Polski w maratonie w roku 2016 Artur Kozłowski, który reprezentować będzie nasz kraj podczas zbliżających się Letnich Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro. Oprócz biegu głównego, w niedzielę, 26 czerwca nie zabraknie również biegów dla najmłodszych. Odbędą się Kids Fun Run na 195 m i Fun Run dla starszych na 4,2 km.