Zwykle to rodzice są narratorami bajek a dzieci ich biernymi słuchaczami. Ale maluchy pragną poznawać świat wszystkimi zmysłami, mają bogatą wyobraźnię i mnóstwo energii. I właśnie te dziecięce pragnienia postanowiło zaspokoić BAJTO. Co niedzielę w 13 Muzach odbywa się niezwykły spektakl z udziałem dzieci.

Słuchając baśni czy bajek dziecko budzi wiarę w siebie i swoją przyszłość. Uczy się sposobów wyjścia z opresji, rozwija zasoby języka, poznaje metafory, wzbogaca swoje życie wewnętrzne i wnosi w nie atmosferę cudowności. Zaczyna wtedy rozumieć, że pomyślne życie jest dostępne każdemu mimo wielu przeszkód, ale tylko wtedy, gdy nie ucieka się od życiowych zmagań, ale stawia im czoło. Rzeczywistość kreowana w bajkach związana jest z myśleniem dziecka i dlatego łatwiej jest mu zrozumieć reguły,  jakie rządzą światem.

-Bajkowe przedstawienia to spektakl, podczas którego staramy się, poprzez dramaturgię, stworzyć nastrój silnie, choć łagodnie, oddziaływający na młodego widza.  Sposób opowiadania opieramy na interakcji z dziećmi które, poprzez gest i słowo, czynnie uczestniczą w przedstawieniu pomagając stworzyć klimat baśni „dziejącej się w całej sali”- mówi Krzysztof Salak z BAJTO, które działa w ramach Stowarzyszenia Twórców Niepełnosprawnych.

BAJTO urodziło się częściowo już w 2004 roku, kiedy to Krzysztof Salak – tekściarz, poeta, aktor Piwnicy przy Krypcie oraz kabaretu Kot Czarny Rudy w Teatrze–  zaczął czytać dzieciom bajki w kawiarni Fanaberii przy Deptaku Bogusława w Szczecinie. Bajkowe Spotkania z  Andersenem w gościnnych progach Fanaberii trwały około roku. Czytanie przekształciło się w opowiadanie a następnie odgrywanie niektórych sekwencji wraz z widzami.

Dzieciom i rodzicom podobała się taka interaktywna forma bajkowych spotkań, ponieważ podczas wspólnego opowiadania rzadko zdarzało się, by ktoś przeszkadzał, krzyczał, aby dziecko kogoś uciszało,  bo „pan mówi”. W bajkach uczestniczą dzieci w wieku od 1.5 roku do nieskończoności, bowiem i rodzice oraz dziadkowie włączają się do opowieści.

Do tej pory BAJTO wraz z dziećmi wystawiło:   Dziewczynkę z zapałkami, Balladę o głupim Jasiu,  Niewidomą dziewczynkę i misia,  Brzydkie kaczątko,  Świniopasa, Ojciec wie najlepiej, Księżniczkę na ziarnku grochu, Królową Śniegu, Królewnę Śnieżkę, Śniegowego bałwana, Calineczkę, Małą Syrenkę, Dzikie Łabędzie,  Dzikie gęsi,  Kopciuszka, Śpiącą Królewnę, Czerwonego Kapturka, Tajemne zioło Marty,  Krzesiwo,  Bajki Czarnego Lądu.

Relacja z przedstawienia BAJTO pokazywana była m.in. w ogólnopolskim paśmie TVP, także dwukrotnie w Kronice Szczecińskiej i relacjonowana w Radiu Szczecin.

Oto komentarz jednego z rodziców (po przedstawieniu "Brzydkie kaczątko"): Jak zwykle ciepło i sympatycznie. Moja córcia zachwycona, bardzo emocjonalnie podchodziła do przedstawianej historii, próbowała ochronić kaczątko przed złym. Fantastycznie, że dzieci mogą po prostu bawić się bajką. I w bajce. Dla mnie taka formuła opowiadania baśni- super sprawa.

Osobiście miałam okazję zobaczyć, jak wyglądają „Bajkowe przedstawienia”. Odbywają się one w 13 Muzach, w każdą niedzielę o godz. 12 w Sali Kominkowej. Na czas spektaklu pomieszczenie zostaje specjalnie przygotowane: wystrój dostosowany jest oczywiście do bajki, jaka będzie opowiadana. Na podłodze leżą wielkie poduchy, na których dzieci mogą ułożyć się w każdej możliwej i wygodnej dla siebie pozycji. Specjalny klimat tworzą również światła, a raczej ich niewielka ilość.

Maluchy bardzo chętnie biorą udział w przedstawieniu. Rwą się do odegrania jakiejś roli, doskonale znają fabułę i widać, że naprawdę czerpią z tego radość. I nie tylko one: również na twarzach rodziców malują się uśmiechy. Być może dlatego, że sami na tę jedną godzinę przenoszą się do magicznego świata  wraz z dziećmi…

Więcej informacji na temat „Bajkowych przedstawień” oraz repertuar znajdą Państwo na: www.bajto.pl