No i stało się: wizualizacja przekształciła się w realny obiekt – olbrzymią żarówkę zwisającą z budynku 13 Muz i rozświetlającą przestrzeń wokół gmachu a metaforycznie również w nas samych. To znak, że Festiwal Sztuki Aktualnej pod hasłem Znajdź różnicę się rozpoczął.

W oknach 13 Muz pojawiły się podglądane przez Agatę Witkowską zamyślone postaci, które na czas festiwalu zamieszkały w przestrzeni Galerii Miejskiej. Oprócz jednak wirtualnych ludzi Klub 13 Muz odwiedziły dziesiątki osób, które miały możliwość sprawdzenia czy współczesna sztuka może być atrakcyjna w odbiorze a przede wszystkim zrozumiała. Według mnie jest na pewno dowcipna.

Na piętrze a także częściowo na parterze Galerii swoje prace przedstawił artysta wizualny Jakub Jasiukiewicz. Mnie szczególnie spodobała się wideo-instalacja Dawka Letalna, a szczególnie Komora Lemkina czyli zatruta książka, której kartki można przewracać wyłącznie w lateksowych rękawicach. Sprawdziłam - nie było to łatwe zadanie. Interesująco wypadła Poczekalnia: ludzie szczelnie pozawijani w czarne worki to efekt mierzenia się autora z własnymi fobiami, wspomnieniami a nawet zawiłą historią Polski czy „pielęgnacją nekromantycznych zamiłowań” naszych rodaków. Natomiast Pogoda ducha to pięć krótkich filmów sprawiających wrażenie instrukcji dla operatora kamery – obrazom towarzyszy suchy opis tego, co dzieje się na ekranie, bez interpretacji i zbędnych słów…

Projekt z cyklu Błyskotki Keda Olszewskiego jest chyba moim ulubionym. Muszla klozetowa oklejona kwadracikami przepięknie odbijających światło lusterek stała się przedmiotem niemal biżuteryjnym. Efekt jest niesamowity, przyciąga spojrzenia i po prostu zachwyca. W holu Galerii Katarzyna Novak zaprezentowała dwie prace: Non habitat i Pokuta 3:13. W pierwszej zastanawia się nad mocą uniformu, który określa naszą rolę w społeczeństwie. Jak bardzo determinuje on gesty czy sposób mówienia? Czy pozbywając się uwierających a jednocześnie dookreślających ubrań ksiądz, lekarz i żołnierz będą bardziej bezbronni? Czy odsłonią tym samym swoje ułomności, swoje słabości?

Kobieta stojąca w kącie przez cały wczorajszy wieczór przyciągała uwagę i prowokowała pytania o łatwość z jaką karzemy dziecko i przede wszystkim sens tego rodzaju kar. Czy stanie w kącie może być prawdziwym oczyszczeniem sumienia i pokutą? Czy przynosi jakikolwiek pozytywny rezultat? Genialna w swojej prostocie praca, która skłania do refleksji.

Duże audytorium zgromadziły video-arty Anny Orlikowskiej prezentowane w Sali Kominkowej. Zabawny a jednocześnie ostrzegający był Terminal Game inspirowany „Tańcem śmierci” Hansa Holbeina i grami komputerowymi. Kościotrup będący personifikacją śmierci porusza się we współczesnym świecie i zbiera bogate żniwo…Kolejny video-art to klasyka malarstwa głównie barokowego (odaliski, gierki miłosne itd.) opatrzona komentarzem rodem z filmu przyrodniczego dotyczącym m.in. rozmnażania się robaków - wywoływała salwy śmiechu. Po Gatunku Synantropijnym obejrzeliśmy horror architektoniczny z krwią w roli głównej. Anna Orlińska udowodniła swoimi pracami, że niewątpliwie ma poczucie humoru. Prócz talentu, oczywiście.

Grupa Tańca Współczesnego Kiosk Ruchu zaprezentowała intrygującą mieszankę tańca z obrazem i dźwiękiem. Cztery kobiety i mężczyzna, który zaopatrzony był w trzeciorzędowe żeńskie (prócz proporcji ciała) cechy płciowe, pokazali pełen dynamiki spektakl kończący się dość zaskakującym posiłkiem. Spójność ruchu i kostiumu dawała wrażenie jedności, ale pozornej. Każda z postaci miała swoją drogę do pokonania we własnym, indywidualnym rytmie i swój cel. Grupa Kiosk Ruchu zwróciła również uwagę na atawistyczne zachowania, na impulsy na poziomie biologicznym, ktore wciąż sterują zachowaniami homo sapiens.

W holu na parterze Klubu 13 Muz możemy w przerwach obejrzeć wspomnienie imprezy Digital_ia i dowiedzieć się co dalej w programie festiwalu 13 sphere. Dziś dzień muzyczny: zapraszamy już o godzinie 20 na koncert zespołu Lady Aarp – mariaż harfy celtyckiej z elektroniką, koncert post-punkowego The Complainer oraz Silent Disco – różnorodną gatunkowo muzykę tworzoną przez trzech DJ-ów.

Portal wSzczecinie.pl jest patronem medialnym Festiwalu Sztuki Aktualnej 13 sphere.