To był bardzo polityczny weekend w naszym mieście. Poza konwencją Prawa i Sprawiedliwości z udziałem Prezesa Jarosława Kaczyńskiego oraz konferencją Koalicji Obywatelskiej prezentującą kandydatów do Rady Miasta i Sejmiku swoje wydarzenie zorganizowało także Polskie Stronnictwo Ludowe. Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz najpierw rozdawał ulotki na targowisku Manhattan, a następnie udał się na konwencję do Netto Areny, gdzie przedstawiono sejmikowe jedynki ludowców. Kto będzie starał się o mandat w okręgu szczecińskim?

Doświadczeni liderami list

Polskie Stronnictwo Ludowe cieszy się wysokim poparciem w regionie, ale w okręgu szczecińskim od wielu lat nie udało się zdobyć mandatu. Tym razem partia postanowiła postawić na doświadczonego samorządowca. Liderem listy będzie Andrzej Durka, wieloletni radny sejmikowy i jedna z najbardziej rozpoznawalnych twarzy PSL. Innymi liderami w regionie będą: Jan Krawczuk, Ryszard Mićko, Olgierd Kustosz oraz Zygmunt Dziewguć. Jarosław Rzepa, wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego otrzyma miejsce numer 2 w okręgu za Zygmuntem Dziewguciem. Ludowcy liczą na utrzymanie ilości mandatów z obecnej kadencji: - PSL jako pierwszy złożył wszystkie listy wyborcze do Sejmiku, nie mieliśmy żadnego problemu ze zebraniem kandydatów. Dzisiaj skupiamy się na planach na przyszłość, samorząd to ludzie, znając problemy staramy się je rozwiązywać, słuchamy ludzi, a nie słuchamy rozkazów z Warszawy – mówił Jarosław Rzepa.

W Szczecinie Polskie Stronnictwo Ludowe startuje wspólnie z Platformą Obywatelską i Nowoczesną w Koalicji Obywatelskiej. Z list KO do rady miasta wystartuje m.in. Bartłomiej Toszek czy Damian Greś. PSL w Szczecinie oficjalnie poparło Sławomira Nitrasa jako kandydata na prezydenta.

Kosiniak-Kamysz mocno o rządach PiS

Sobota była dla Prezesa ludowców dniem bardzo pracowitym. Najpierw zbierał podpisy pod projektem „Emerytura bez podatku” na jednym ze szczecińskich targowisk, a następnie wziął udział w spotkaniu programowym z działaczami. Ludowcy w regionie zamierzają zajmować się przede wszystkim sprawami dotyczącymi rolnictwa i infrastruktury. Kosiniak-Kamysz chwalił Jarosława Rzepę, że jako Wicemarszałek Województwa wprowadził w życie dofinansowania w formie tzw. „Grantów sołeckich”. – To jest najlepsza drużyna dla Pomorza Zachodniego, gwarantująca rozwój i budowanie mostów, drużyna, która będzie dbała o Szczecin, ale i o najmniejszą miejscowość. Będziemy wszędzie gdzie to możliwe w tych wyborach, idziemy z jasnym celem: przywrócimy braterstwo Polskę, dzisiaj jesteśmy krajem podzielonym – mówił Władysław Kosiniak – Kamysz.

Nie zabrakło także odniesień do polityki krajowej: - PiS przeciął rodzinne stoły piłą mechaniczną nienawiści, wiele osób nie potrafi ze sobą rozmawiać. Rządzący sączą mowę nienawiści w każdym miejscu naszego kraju, a my musimy obronić samorządy przed ciężką chorobą nienawiści – mówił ostro szef ludowców. Kosiniak-Kamysz poza tematami rolniczymi za priorytet uznał troskę o seniorów.