wystawy

Lubinus mniej znany

foto: materiały prasowe

Zobacz na mapie
Gdzie?
Kiedy?
Wtorek, 16.04.2019
O której godzinie?
17:00
Do kiedy?
Niedziela, 02.06.2019
Do której godziny?
18:00
Za ile?
6 zł normalny, 4 zł ulgowy; na wernisaż wstęp bezpłatny
Opis wydarzenia
W dniach 17 kwietnia - 2 czerwca 2019 w Galerii Przedmiotu Zamku Książąt Pomorskich (wejście J) prezentowana będzie wystawa "Lubinus mniej znany".

Wernisaż: 16 kwietnia (wtorek) o godz. 17.00. Wstęp wolny.

Zwiedzanie galerii wystawowych od wtorku do niedzieli w godzinach od 10.00 do 18.00.

 

Eilhard Lubinus, żyjący w latach 1565 – 1621, współcześnie znany jest jako twórca zachwycających precyzją i szatą graficzną map Rugii i Księstwa Pomorskiego, wykonanych na zlecenie dworów książęcych w Wołogoszczy i w Szczecinie. Tymczasem jego działalność naukowa, rozwijana na Akademii Rostockiej, koncentrowała się na pracach z zakresu filologii, translatoryki, poezji i teologii. Lubinus jest autorem m.in. edycji krytycznych i komentarzy do poezji satyryków rzymskich (Horacego, Persjusza, Juwenalisa). W 1604 r. wydał ponadto znakomity słownik grecko-łaciński Clavis Graecae linguae (wznowiony po raz ostatni w formie reprintu w 2010), a w latach późniejszych trójjęzyczną grecko-łacińsko-niemiecką edycję Nowego Testamentu (zadedykowaną księciu pomorskiemu Filipowi II), która stała się sławna dzięki filologicznej solidności i treści przedmowy, zawierającej krytykę ówczesnych metod nauczania łaciny jako sprzecznych z naturą, zatruwających życie uczniom i zniechęcających nauczycieli. Autor opowiadał się za używaniem obrazów i metod traktujących ją jako język żywy. Sugerował stworzenie ilustrowanego podręcznika do nauki języka łacińskiego. Wystawa Lubinus mniej znany ukazuje postać uczonego w pełniejszym niż dotychczas wymiarze, koncentrując się zarówno na jego osiągnięciach akademickich, jak i pracach kartograficznych. Ekspozycję, złożoną ze zbiorów własnych oraz obiektów udostępnionych z zasobów Archiwum Państowego w Szczecinie i Książnicy Pomorskiej w Szczecinie, dopełniają prezentowane po raz pierwszy najnowsze nabytki Zamku: mapa Czech Petrusa Kaeriusa z 1642 oraz mapa Azji Henricusa Hondiusa z 1631, dedykowane uczonemu z Rostocku.

Partnerzy projektu: Archiwum Państwowe w Szczecinie, Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego i Książnica Pomorska w Szczecinie.

Komentarze

Jeszcze nikt nie dodał komentarza, bądź pierwszy!

Skomentuj

Strona korzysta z plików cookie oraz przechowuje i przetwarza dane osobowe zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
akceptuję