wystawy wernisaże

LOTNY DOMY WYDAWNICZY | Otwarcie wystawy

fot. materiały prasowe

Zobacz na mapie
Gdzie?
Kiedy?
Czwartek, 14.10.2021
O której godzinie?
19:00
Za ile?
darmowe
Opis wydarzenia
„Lotny Dom Wydawniczy” to projekt artystyczno-kuratorski Łukasza Trzcińskiego, którego oś koncepcyjną stanowi maszyna drukarska, ujęta w roli socjotwórczego totemu ogniskującego wokół ludzi i idee sztuki.

 

Ekspozycja w TRAFO to pierwszy, po szeregu para/instytucjonalnych obecności (m.in. Muzeum Współczesnym we Wrocławiu, śmietniku Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Cricotece – Muzeum Tadeusza Kantora czy Domu Utopii), przystanek podejmujący wyzwanie podsumowania dotychczas wytworzonych i/lub zebranych za jej pomocą sensów. Rozwija w wymiarze praktycznym zainteresowanie artysty problematyką autorstwa w sztuce, zwłaszcza kolektywnymi aspektami tworzenia i percepcji, produkcji i dystrybucji wiedzy za pośrednictwem sztuki, w tym przy zaangażowaniu mediów reprodukcji mechanicznej.

Maszyna w działaniu Trzcińskiego zostaje uspołeczniona jako środek służący dokumentacji artystycznych konceptów, niekoniecznie zrealizowanych. Jej głównym zadaniem jest produkcja druków i tekstów z szeroko pojętego pola sztuki. Oddolna organizacja i zarządzanie pozwala przejąć kontrolę nad kolektywnie generowanym i tak też dystrybuowanym, kapitałem intelektualnym.

„Lotny Dom Wydawniczy” to główny element projektu „Kolekcja Idei”. Projekt, zainicjowany przez Łukasza Trzcińskiego w 2019 r., skoncentrowany jest na poszukiwaniach alternatywnych dróg dystrybuowania wiedzy, emancypacyjnych wobec zinstytucjonalizowanych schematów. Głównym obszarem aktywności „Kolekcji Idei” jest produkcja druków i tekstów z szeroko pojętego pola sztuki pod szyldem LDW. Nawiązując do idei dobra wspólnego – poprzez własne środki produkcji i samą produkcję, planowanie oraz dystrybucję – „Kolekcja Idei” krąży po środowiskach sztuki, przyjmuje rolę sejsmografu, wypadkowej poszukiwań i napięć generowanych w jej polu. Obrasta w nowe treści, reagując na bieżąco, zapewniając ich widoczność. Dzięki wyzwoleniu spod dyktatu logiki neoliberalnej ekonomii stwarza warunki dla upublicznienia tytułów, które nie znalazły dotąd instytucjonalnego zainteresowania jako nieopłacalne.

„Lotny Dom Wydawniczy” działa wyłącznie na materiałach pozyskanych nieodpłatnie, w tym również odpadach z wielkich produkcji, resztkach z pańskiego stołu czy na zasadzie ekonomii wymiany, wyzyskując to, co dane w danym momencie. Do procesu druku wykorzystywane jest najprostsze, a jednocześnie najbardziej mobilne z dostępnych na rynku, pełnoprawnych urządzeń drukarskich.

kurator: Łukasz Trzciński

Komentarze

Jeszcze nikt nie dodał komentarza, bądź pierwszy!

Skomentuj

Strona korzysta z plików cookie oraz przechowuje i przetwarza dane osobowe zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
akceptuję