wystawy wydarzenie online

Lizbona. Portugalskie serce

mapa świata w Belém, Lizbona 2015, fot. Marta Płachta

Zobacz na mapie
Gdzie?
Kiedy?
Środa, 07.04.2021
O której godzinie?
00:01
Do kiedy?
Środa, 30.06.2021
Do której godziny?
23:59
Za ile?
darmowe
Opis wydarzenia
Podróż w czasie uliczkami magicznej Alfamy, wschody i zachody słońca nad Tagiem, tętniące życiem i kolorami gwarne miasto i jego mieszkańcy – taką Lizbonę znajdziemy na zdjęciach szczecinianki Marty Płachty, które oglądać można w wirtualnej galerii Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.

 

„Lizbona. Portugalskie serce” to najnowsza wystawa FotoKlubu Zamek. Ze względu na pandemię i obostrzenia związane z działalnością kulturalną, wystawa prezentowana jest w wersji online, można ją znaleźć na stronie zamek.szczecin.pl.

Autorką niezwykłych kadrów prezentujących różne oblicza stolicy Portugalii jest szczecinianka Marta Płachta. Miasto od lat fascynuje fotografkę.

– Lizbona jest, jak piękna dziewczyna, która od pierwszego wejrzenia zachwyca swą urodą, a potem niepostrzeżenie kradnie ci serce – mówi Marta Płachta. – I nigdy go już nie oddaje. A kiedy do niej wracasz, czule cię przytula i znów zachwyca. Na swoich zdjęciach zawsze staram się uchwycić nie tylko piękno tego miasta, ale przede wszystkim to, co tworzy jego magię – portugalską duszę i serce. Ludzi, którzy niespiesznie układają tę cudną mozaikę kultur, barw i muzyki. Miałam okazję fotografować Lizbonę o każdej porze roku, dnia i nocy, w słońcu i w deszczu. Jej życie codzienne i od święta. Obserwowałam, jak się zmienia i pięknieje przez ostatnie 10 lat. Uwieczniłam to na swoich fotografiach – podsumowuje autorka.

Marta Płachta pierwszy raz przyjechała do Lizbony w czerwcu 2011 roku i od tamtej pory ciągle do niej wraca. Jej miłość do miasta procentuje nie tylko pokaźnym zbiorem zdjęć, ale i wieloma cennymi przyjaźniami. Opowiada, że podczas ostatniej wizyty, znajoma Portugalka powiedziała jej: „tu es lisboeta, Alfacinha…”, czyli „ty jesteś z Lizbony”, bo właśnie te dwa określenia opisują mieszkańców portugalskiej stolicy. Z fotografii wykonanych w Lizbonie autorka niemal co roku tworzy kalendarze, które mają już swoich stałych nabywców.

„Lizbona. Portugalskie serce” prezentowana w przestrzeni internetowej Zamku, jest pierwszą indywidualną wystawą Marty Płachty. Po zniesieniu obostrzeń wystawa w pełnej okazałości będzie dostępna dla zwiedzających w Holu Wschodnim Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie do 30 czerwca.

Komentarze

Jeszcze nikt nie dodał komentarza, bądź pierwszy!

Skomentuj

Strona korzysta z plików cookie oraz przechowuje i przetwarza dane osobowe zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
akceptuję