Będą spotkania ze szczecińskimi autorami, jeszcze więcej książek, a na ścianach ponownie pojawią się zdjęcia kamienicznego Szczecina. Po 4 latach kawiarnia „Pocztowa 19” zamienia się w księgarnię kameralną. „Nie znam drugiej takiej sytuacji. To było moje marzenie od samego początku tej przygody” – podkreśla Monika Szymanik.

Oficjalne otwarcie księgarni kameralnej przy ul. Pocztowej 19 potrwa aż przez trzy dni i rozpocznie się 25 kwietnia br. Jak tłumaczy Monika Szymanik, dzięki zrezygnowaniu z kawiarni, w kamienicznej przestrzeni znajdzie się jeszcze więcej miejsca na książki. Te były tutaj obecne od samego początku, jednak to kawa i słodkości dominowały lokal.

– Wiemy z jakimi trudnościami muszą mierzyć się księgarnie kameralne w Polsce. W 2020 roku myślałam, że nam się nie uda, ale teraz już wiem, że książka jest naszą siłą – mówi miłośniczka stareńkiego Szczecina.

Ogromny regał i antresola w przyszłości

Tam, gdzie była część kawiarniana z ekspresem na czele, stanie ogromny regał. W przyszłości Monika i Konrad chcą wybudować antresolę, która ułatwi oglądanie historycznego fryzu holenderskiego.

– Na pewno książki będą bardziej widoczne. Tak samo jak ten fryz holenderski, który jest bardzo wysoko. Nie żałujemy, że mieliśmy tutaj kawiarnię. Najbardziej poruszającym dniem była „Kawka dla Wiktora”. To było dla nas niesamowite. Dzięki temu, że byliśmy kawiarnią, mogliśmy przyłączyć się do tej akcji. Konrad od rana do wieczora stał za ekspresem i parzył kawę. Choćby dla takich wydarzeń warto było mieć to miejsce – wspomina Monika Szymanik.

Pomimo, że księgarnie kameralne nie mają najlepszej sytuacji ekonomicznej, to jak podkreśla nasza rozmówczyni, książki zaczynają cieszyć się coraz większym zainteresowaniem.

– Po raz pierwszy od 10 lat Raport o stanie czytelnictwa jest pozytywny. Wynika z niego, że Polacy czytają coraz więcej. Księgarnie w Szczecinie mają ponad 20-letnie tradycje. My jesteśmy najmłodsi, w dodatku poza szlakiem turystycznym. Spodziewamy się, że na początku może być mniej gości, ale warto iść za głosem serca – dodaje.

Trzy dni świętowania z książkami

Świętowanie związane z otwarciem nowej księgarni kameralnej w Szczecinie rozpocznie się 25 kwietnia br.

– Przez trzy dni będziemy świętować z książkami i ich autorami. Zaprosiliśmy Krzysztofa Lichtblaua i Gabriela Augustyna, którzy wystąpią w roli księgarzy. Przez lata pracowali w tej branży, są doświadczeni i na pewno świetnie doradzą – zaprasza Monika Szymanik.

Nie zabraknie również szczecińskich autorów. Pojawią się Inga Iwasiów, Marcin Grzelak, Przemysław Kowalewski, Leszek Herman, autorki książek dla dzieci z wydawnictwa Natuli. Świętowanie osłodzą bezy od Hani.

– Nie mogę się już doczekać. Opowiem również o moich albumach, planach na kolejne. Będzie wesoło i książkowo. Wierzę, że nowa „Kamienica w lesie” otuli najcieplejszymi emocjami. Będą ponownie wydruki moich zdjęć, na które w kawiarni brakowało miejsca. A to od nich wszystko się zaczęło – dodaje M. Szymanik.