Adrian Zandberg, przewodniczący Partii Razem w środę przedstawił kandydatów partii do Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego. O mandaty starać się będą: dr Ewa Kościołek-Olof, Maciej Szabla, Małgorzata Chełchowska oraz Michał Ziemski. Kandydaci zapowiedzieli także czym będą chcieli się zajmować w samorządzie, jeżeli uda im się zdobyć mandaty.

Dużo o światopoglądzie, mało o gospodarce

Partia Razem dotychczas w Szczecinie i w regionie nie działała zbyt aktywnie. Konferencja przedstawiająca kandydatów partii z udziałem lidera ugrupowania Adrianem Zandbergiem pokazała, że działacze mocniejszy akcent programowy kładą na sprawy ideologiczne, a mniejszy na sprawy dotyczące gospodarki czy infrastruktury. Można także odnieść wrażenie, że pomylono funkcje sejmików z radą miasta, bo większość postulatów Partii Razem znajduje się w kompetencjach gmin, a nie Urzędu Marszałkowskiego. Na czym więc chcą skupić się kandydaci?

- Partia Razem startuje w całej Polsce z hasłem "Polska, godny dom dla wszystkich". Dzisiaj Polska jest wygodna tylko dla tych, którzy są bogaci, mieszkają w centrach miast, ale jak wyjedziemy poza metropolię to zobaczymy inną Polskę, taką w której likwidowane są połączenia kolejowe, autobusowe, nie ma ośrodków zdrowia. Wbrew temu co mówi Prawo i Sprawiedliwość są miejsca, gdzie kraj się zwija i my chcemy to zatrzymać - mówił Adrian Zandberg.

Kandydat do Sejmiku z Okręgu Szczecin-Police, Michał Ziemski dużo mówił o prawach osób LGBT: - Na ulicy Rayskiego grupa pseudopatriotów zaatakowała piknik LGBT, w Państwie w środku Europy do takiej sytuacji nigdy nie powinno dojść - mówi Ziemski. - Rośnie przyzwolenie ze strony rządu na tego typu sytuacje. Na szczęście nie musimy czekać na to aż zmieni się rząd, żeby to zmieniać. Partia Razem wprowadzi do szkół rzetelną, opartą na naukowych podstawach edukację seksualną. Ona będzie zwalczać kłopotliwe i szkodliwe mity na temat seksu, na temat gejów i lesbijek - kontynuował kandydat.

W Szczecinie Razem razem z Ruchem Miejskim

W naszym mieście partia Zandberga nie wystartuje samodzielnie, a ze Szczecińskim Ruchem Miejskim. Jak mówił polityk, Partia Razem nie cierpi na "obsesję szyldów" i nie musi wszędzie startować pod własną marką polityczną. Zandberg nie chciał powiedzieć, dlaczego ugrupowania lewicowe do wyborów w mieście nie pójdą wspólnie: - Tam, gdzie widzimy sojuszników i społeczników, to traktujemy ich jako naszych naturalnych sojuszników. Partia Razem będzie wspierać Szczeciński Ruch Miejski i to z tych list startować będą nasi kandydaci, m.in. Maciej Dżus. Mam nadzieję, ze Ruch Miejski namiesza w radzie miasta w Szczecinie. Traktujemy społeczników jako naszych partnerów - mówił Adrian Zandberg.

W Szczecinie Partia Razem również będzie poruszać tematy dotyczące tolerancji, ale i komunikacji miejskiej czy spraw edukacji. Wybory samorządowe odbędą się 21 października.