O ochronie zdrowia, 35-godzinnym tygodniu pracy oraz sondażowych szansach Lewicy na dobry wynik w wyborach do sejmu mówili podczas spotkania z wyborcami w Szczecinie liderzy tej partii. – Szpitale powiatowe potrzebują pieniędzy na inwestycje. Przez działania rządu nie możemy korzystać z pieniędzy z KPO. Po wyborach będziemy współtworzyli rząd i chcemy, by wydatki na ochronę zdrowia osiągnęły poziom europejski – mówił Dariusz Wieczorek, lider Lewicy.

„Ludzie mają prawo mieć czas dla siebie i dla rodziny”

Jednym z najważniejszych postulatów weekendowej konwencji Lewicy był krótszy tydzień pracy. Partia chce, żebyśmy pracowali 35 godzin w tygodniu, co oznacza, że dzień pracy uległby skróceniu z ośmiu do siedmiu godzin. 

– To dobry pomysł. Chcę niezłośliwie przypomnieć, że PO niedawno mówiła o czterodniowym tygodniu pracy. Takie są standardy. Ludzie mają prawo mieć czas dla siebie i dla rodziny. Żeby się kochać, żeby się całować, żeby trzymać się za ręce i jeść ze sobą obiady. Ludzie mają prawo, żeby spokojnie żyć – mówił Włodzimierz Czarzasty.

Polityk dodał, że przez wiele lat był związany z biznesem i nie widzi sprzeciwu firm wobec takiego pomysłu. Jak zaznaczył, to kierunek, w którym idzie cały świat. 

„Mierzymy się z kryzysem wśród młodych. Mamy zatrważającą liczbę prób samobójczych”

Konferencja Lewicy odbyła się przed szpitalem przy ul. Arkońskiej. O ochronie zdrowia politycy mówili w kontekście wydatków, inwestycji i zdiagnozowanych kryzysów.

– Inflacja przez ten rząd wzrosła o 30% i o tyle powinny wzrosnąć nakłady na ochronę zdrowia. To nie jest realizowane, w systemie brakuje 90 miliardów złotych. Sprawna ochrona zdrowia to jest podstawa. Będziemy tego pilnować, podobnie jak kwestii związanych ze zdrowiem psychicznym Polaków – zapowiedział Dariusz Wieczorek, lider Lewicy.

– W świecie presji, która dotyka młodych, troska o ich zdrowie psychiczne to nasza odpowiedzialność. Mamy zatrważającą liczbę prób samobójczych wśród młodych, to ponad 2000 prób rocznie. W naszym regionie to 64 próby i cztery zgony. Nie mamy skutecznych, systemowych rozwiązań tego problemu, a do specjalistów są gigantyczne kolejki – mówiła „dwójka” na liście Lewicy Jolanta Tryszkiewicz.

Wybory parlamentarne odbędą się 15 października. Liderem listy w Szczecinie jest Dariusz Wieczorek. W kadencji 2019-2023 Lewica w Szczecinie ma dwóch reprezentantów. Posłanka Katarzyna Kotula wystartuje z Trójmiasta.