Pod hasłem „70 lat – 70 słów” przebiegał artystyczno-historyczny spektakl w Teatrze Letnim w Parku Kasprowicza. Był on częścią obchodów rocznicy wybuchu II wojny światowej, a wyreżyserował go i poprowadził aktor Teatru Polskiego - Michał Janicki. Na scenie zobaczyliśmy przedstawicieli różnych pokoleń szczecinian, a muzycznie uatrakcyjnił wszystko Paweł Kukiz i jego zespół Piersi.

Akcentem wprowadzającym  było „Tango” w wykonaniu Piotra Charczuka. Po  tej poetyckiej uwerturze  kilka słów powiedziano o specjalnej edycji monet, które Narodowy Bank Polski,wydał w rocznicę wydarzeń sprzed 70 lat. Przy tej okazji dwuzłotówki poświęcone  bohaterom Westerplatte zostały rozdane niektórym widzom zasiadającym w pierwszych rzędach. Następnie pani Krystyna Łyczywek – pionierka Szczecina opowiedziała o tym jak pamięta dzień 1 września1939 roku, a także o swoim uczestnictwie w Szarych Szeregach  i działaniach Armii Krajowej.  To dzięki jej pracom fotograficznym zostały zachowane widoki naszego miasta z powojennej historii. Pisarka. Monika Szwaja opowiedziała o swoich pierwszych tygodniach w zrujnowanym Szczecinie, do którego przyjechała po raz pierwszy w wieku trzech lat. Raper Łona wykonał natomiast swój utwór  „Leksykon Brockhausa” Pomiędzy tymi wystąpieniami można było usłyszeć dwie piosenki znane z programu  „Dancing Szczecin"  zaśpiewany przez aktorki Teatru Polskiego „Bar Arlekina”z repertuaru Filipinek  oraz . "Szczecińską noc" zespołu Portowe Gitary przedstawioną przez zabawnych imitatorów tego stylu.



      Zespół Pawła Kukiza zaczął swój występ chyba nieprzypadkowo od utworu „Ułani” (ze znamiennym refrenem „Bolszewika Goń”).Następnie zabrzmiały takie pieśni jak „Miła”, „Idą chłopcy” , „Silesian song” (poprzedzony krótką impresją słowną o Piłsudskim i Petlurze). Kukiz większość swoich konferansjerskich zagajeń zaopatrywał w podteksty edukacyjne widząc, że ze względu na wczesną porę (koncert rozpoczął się około 13.45) publiczność stanowią głównie uczniowie szkół w odświętnych strojach, którzy już mają za sobą uczelniane  inauguracje. W większości numerów swym głosem wspomagał Kukiza – Marek „Mały” Kryjom, który czasem też sięgał po gitarę akustyczną. Np. w utworze  „Nie samym chlebem człowiek żyje”, który  zabrzmiał w dalszej kolejności. Zaraz po nim panowie wykonali „Sejmowe tango”, „Rowerek” oraz  dwie piosenki znane z płyty projektu „Yugoton”- „O nic nie pytaj” i „Miasto budzi się” Potem jeszcze „Całuj mnie” oraz , „Zośka”. Te utwory zostały zagrane w podstawowej części występu, ale oczywiście nie mogło to  być wszystko, co zespół miał nam do zaproponowania...


       Po krótkiej przerwie lider wraz z czwórką kolegów wrócił na scenę, by wykonać trzy utwory – Jak zapowiedział pierwsza z nich traktowała o przyrodzie – była to „O, Hela”, kolejna  o systemie politycznym („Powróćże Komuno”), a na koniec „coś dla nastolatków  w moim wieku, których tu paru zauważyłem”. Tą wieńczącą dzieło piosenka była „Skóra” z repertuaru AYA RL Być może niektórzy oczekiwali, że w repertuarze znajdzie się niedawno powstały utwór Piersi „Heil Sztajnbach”, ale  mimo jego braku  lekcja historii (i muzyki ludowej), którą poprowadził Paweł Kukiz i tak była chyba dość frapująca !