Chirurdzy ze Szpitala Wojewódzkiego w Szczecinie jako jedyni w regionie podjęli się zabiegu obwodowej resekcji trzustki metodą laparoskopową. „To szansa na skrócenie hospitalizacji i zmniejszenie ryzyka powikłań dla pacjentów cierpiących na raka trzustki” – podkreśla chirurg Robert Stasiuk.
Zabieg resekcji trzustki metodą laparoskopową został wykonany u czterdziestoletniej pacjentki, która miała zdiagnozowany guz w ogonie trzustki. Wcześniej tego typu zabiegi były wykonywane metodą otwartą (klasyczną).
– Ale korzystając z zalet laparoskopii można go wykonać bezpiecznie i w mniej inwazyjny sposób. Wszystko to z korzyścią dla pacjenta. Zmniejszamy uraz i ból po zabiegu, skracamy czas hospitalizacji, przyspieszamy powrót do sprawności. Blizny po zabiegu laparoskopowym są zdecydowanie mniejsze – tłumaczy Robert Stasiuk z oddziału chirurgii ogólnej i transplantacyjnej z pododdziałem chirurgii onkologicznej SPWSZ w Szczecinie, który był operatorem opisywanego zabiegu.
Warto podkreślić, że szpital przy Arkońskiej jest jedynym w całym regionie, gdzie wykonuje się obwodową resekcję trzustki z usunięciem śledziony metodą laparoskopową. – Jedynie kilka ośrodków w Polsce oferuje tego typu zabiegi. Właśnie dołączyliśmy do tej grupy – podkreśla R. Stasiuk.
Informacja o nowym zabiegu może być szczególnie istotna dla lekarzy z Pomorza Zachodniego, którzy diagnozują pacjentów z guzami trzustki oraz onkologów, którzy od tej pory będą mogli kierować pacjentów do placówki w Szczecinie zamiast do odleglejszych ośrodków.
Przypomnijmy, że od lat w strukturach Szpitala Wojewódzkiego działa także poradnia chirurgii wątroby, dróg żółciowych i trzustki. Natomiast obwodowa resekcja trzustki to kolejny zabieg, który wykonują szczecińscy chirurdzy z użyciem laparoskopu. Metodę wykorzystują już m.in. w bariatrii (szpital w Zdunowie), chirurgii jelita grubego, żołądka, wątroby, zabiegach urologicznych.
Komentarze
1