W najbliższą sobotę, 8 listopada, startuje funshop czyli sklep z "dopalaczami". Do końca roku brytyjska firma chce otworzyć 50 takich lokali, natomiast w przyszłym roku ich liczba ma wzrosnąć dwukrotnie.

Sklepy sieci Funshop znajdują się już w Gdyni, Białymstoku, Warszawie, Łodzi i innych. W Polsce otwartych jest ich piętnaście. W tą sobotę przyszła kolej na Szczecin, Opole, Elbląg i Kielce. Funshop zostanie otwarty o godz. 18 przy ulicy Krzywoustego 72/9. Największy asortyment będą stanowiły dopalacze. "Są one legalną alternatywą dla niebezpiecznych i pochodzących z niewiadomego źródła substancji narkotycznych. Zostały przebadane przez Polskie Towarzystwo Kryminalistyczne na obecność takich zakazanych substancji jak: amfetamina, metaamfetamina, LSD, kokaina, heroina, MDMA, THC, morfina czy efedryna. W żadnym z badanych produktów nie wykryto tych zabronionych związków." - mówi rzecznik prasowy World Wide Supplements Importer, Piotr Domański. "Dopalacze są tylko jedną z kategorii produktów oferowanych w funshopach. Docelowo ma być w nich sprzedawanych 1500 produktów związanych z tematyką zabaw, imprez i rozrywki" - dodaje. W sklepie znajdziemy również wódkę w żelu, beznikotynowe papierosy, fajki wodne, a nawet przebrania na imprezę i upominki.

Firma World Wide Supplements Importer jest międzynarodową spółką z siedzibą w Manchesterze. Swoje produkty sprzedaje w Wielkiej Brytanii i innych krajach Unii Europejskiej od pięciu lat. W Polsce DOPALACZE są dostępne od 2006 roku poprzez sklep internetowy www.DOPALACZE.com.

Komentarz: Dalsza walka ze sklepami to walka z wiatrakami. Prace nad zmianą Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii zostały zakończone i znowelizowana czeka już w Sejmie na głosowanie. Na listę substancji zakazanych została dodana BZP (N-benzylopiperazyna), która znajduje się w większości dopalaczy. Z jaką reakcją mieszkańców oraz władz Szczecina spotka się nowy sklep? W Gdyni prezydent Wojciech Szczurek zareagował błyskawicznie. "Nie mogłem zabronić otwarcia sklepu, prawo nie daje takich możliwości. Możemy jednak piętnować to, co złe i niebezpieczne" i po tym oświadczeniu wystosował list do rodziców gdyńskich uczniów szkół średnich. W Sopocie również dyskutowano. "Będziemy się przyglądali sprawie, policja skontroluje także ten sklep pod kątem legalności oferowanych produktów" - informuje Magdalena Jachim, rzecznik prasowy UM Sopot. Lublin zareagował błyskawicznie. "Musimy apelować do rodziców i dzieciaków o rozwagę. Z naszej strony możemy kontrolować takie sklepy pod kątem sprzedaży używek osobom nieletnim." - mówi Janusz Wójtowicz, z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie. Szczecin w tej sprawie jeszcze milczy. Być może również zwiększy się ilość patroli w okolicy ul. Krzywoustego. Tylko, że każdy nieletni ma starszych znajomych...