Jeżeli narzekacie na brak dobrego polskiego thrillera, to z pomocą przyjdzie Wam wydawnictwo Powergraph. Jego nakładem wydana została w serii ”Kontrapunkty” nowa, trzymająca w napięciu książka Michała Cetnarowskiego pt. ”I dusza moja”.

 

Przeciwko złu

Historię przedstawioną w powieści ”I dusza moja” czytelnik poznaje z perspektywy kilku bohaterów. Są to: Jerzy Horowitz, który właśnie rozstał się ze swoją żoną i aktualnie szuka pracy,  jego córka Wioleta – uczennica liceum, Ewa Plutar – nauczyciela w tej szkole, Rafał Madera – lokalny policjant, jego przełożony – sierżant Edward Brudziak,  a także szykujący reportaż życia – Adam Braksator. Wszyscy oni będą musieli zmierzyć się, w mniejszym lub większym stopniu, z dramatyczną sytuacją znaną z wielu przekazów medialnych dotyczących głównie rejonu Stanów Zjednoczonych i północnej części Europy. 

Wpływ przeszłości

Jednym z najważniejszych atutów powieści są świetnie skonstruowanie portrety psychologiczne poszczególnych postaci. Czytelnik ma okazję poznać przeszłość bohaterów i jej wpływ na zachowanie i decyzje podejmowane w teraźniejszości. Wspomnienia z dawnych czasów dotyczą niejednokrotnie złej sytuacji rodzinnej czy też obrazują zmianę poglądów na różne tematy osoby młodej i już dorosłego człowieka, np. pracy w policji.

Szczególnie wyróżnia się jeden czynnik, a w zasadzie niezwykle cenna wartość w życiu każdej osoby determinująca jej postępowanie w przypadku zagrożenia życia, a mianowicie rodzina. Jest to  widoczna przede wszystkim w postawie przełożonego Rafała Madery – sierżanta Edwarda Brudziaka.   

Za wszelką cenę

Jednocześnie sytuacja zagrożenia życia jest bardzo łakomym kąskiem dla wszelkich rodzaju mediów. Dotyczy to również historii przedstawionej w książce ”I dusza moja”. Jeden z bohaterów wybiera się do miejsca zdarzenia, aby zrealizować przełomowy materiał w swoim życiu, gdyż taka szansa trafia się w takiej małej miejscowości jak Strzeszowcie przysłowiowy „raz na milion”.

Mimo napotkanych po drodze przeszkód, za wszelką cenę będzie starał się wykonać postawione sobie zadanie, aby wspiąć się na wyższy szczebel kariery. Michał Cetnarowski pokazuje w swojej powieści, że po przekroczeniu pewnej granicy, człowiek już nigdy nie będzie tą samą osobą, a podjęta przez niego decyzja odbije się negatywnie nie tylko na całym jego dalszym życiu, ale także innych ludzi.     

Bohaterstwo i walka o duszę

Kto okaże się prawdziwym bohaterem i stawi czoła złu, a  kto się podda i nie podejmie działania, tego dowiecie się, zapoznając z najnowszą pozycją autorstwa Michała Cetnarowskiego.

Należy podkreślić jeszcze, że walka na łamach książki ”I dusza moja” toczy się nie tylko o ludzkie życie, ale również, a może przede wszystkim, o duszę. Bohaterowie stoją przed trudnymi wyborami, rozważają swoje decyzje z perspektywy czekającego po ich podjęciu nieba lub piekła.

Polak potrafi

”I dusza moja” to doskonały dowód na to, że dobry thriller można znaleźć nie tylko za granicą naszego kraju, ale również na polskim rynku. Michał Cetnarowski umiejętnie i stopniowo buduje akcję powieści, pomiędzy poszczególnymi scenami umieszczając wspomnienia bohaterów z przeszłości i ich przemyślenia dotyczące aktualnego położenia.

Rozwiązanie to wpływa to na to, że czytelnik z uwagą chłonie kolejne informacje dotyczące występujących w książce postaci i jednocześnie z jeszcze większą niecierpliwością oczekuje rozwiązania fabuły. Wszystko to sprawia, że lektura pozycji pt. ”I dusza moja”, mimo ciężkiej i nierzadko bolesnej tematyki,  może w pełni usatysfakcjonować wszystkich fanów thrillerów i nie tylko. Powinno się ją bowiem rozpatrywać nie tylko w ramach gatunku, ale całej polskiej literatury. A jest to  bez wątpienia bardzo dobra książka napisana przez rodzimego twórcę.