”W odcieniach błękitu” to najnowsza powieść, która wyszła spod pióra Karen Kingsbury określanej „królową chrześcijańskiej beletrystyki”. Książka porusza bardzo ważny temat aborcji i syndromu postaborcyjnego, który jest obecnie przedmiotem wielu zaciętych dyskusji w mediach. Ze względu na to, że autorka powieści jest chrześcijanką, treść „W odcieniach błękitu” idealnie dopasowuje się do nurtu obrony życia.

„Forever in FIction” (Na zawsze w książce).


Forever in Fiction jest nazwą aukcji internetowej organizowanej przez pisarkę. Zwycięzca ma możliwość przedstawienia Karen Kingsbury historii swojej lub niezwykłej osoby z jego otoczenia, a autorka czyni z nich bohaterów  swojej kolejnej powieści. Dochód z aukcji jest przeznaczony na  fundację zajmującą się działalnością charytatywną.

Trzy pierwowzory bohaterek powieści.

W opisanych w  książce zdarzeniach uczestniczą  trzy osoby, które zostały wyłonione z opisanej wyżej aukcji i które posłużyły za pierwowzór drugoplanowych bohaterek powieści. Czytelnik ma możliwość poznania Francesci  Gianakopuolos, Kristin Pallazzo oraz Cassandry Rae Armijo. Pierwsza z nich sześcioletnia dziewczynka  wykazującą się niezwykłą wiarą mimo choroby - małopłytkowości samoistnej - z którą się zmagała. W powieści Karen Kingsbury przedstawiła ją jako jedną z uczennic Emmy Landon. Kristin Palazzo była dziewczyną, która w wieku siedemnastu lat zmarła  na atak serca. W wieku dziesięciu lat zachorowała na wirusowe zapalenie płuc, a następnie na zapalenie mięśnia sercowego, które doprowadziło w ostateczności do jej śmierci.  Wyróżniała ją, podobnie jak Francescę, wiara w Boga i ludzi oraz niezwykła odwaga. Autorka „W odcieniach błękitu” powierzyła jej w książce rolę wolontariuszki współpracującej z podstawówką, w której nauczała Emma Landon. Ostatnia z bohaterek to dziewczynka, która urodziła się martwa w szóstym miesiącu ciąży. W powieści jest ona córką jednej z koleżanek Emmy Landon z pracy.  

Dwa życiorysy splecione wspólną przeszłością

Głównymi bohaterami powieści są Brad Cutler i Emma Landon. Pierwsze z nich jest pracownikiem biura reklamowego, drugie z kolei - nauczycielem w szkole podstawowej. Oboje prowadzą swoje życie z daleka od siebie, ale łączy ich wspólna przeszłość. I to końcowe rozliczenie z nią będzie mieć największy wpływ na przyszłe życie bohaterów „W odcieniach błękitu”. Bowiem zarówno Brad, jak i Emma nie wiodą normalnego życia. Jest ono przerywane ciągłymi, nienazwanymi wprost grzechami i wyrzutami sumieniami oraz traumą związaną z wydarzeniem, które zmieniło całkowicie ich życie i wzajemne podejście obojga do siebie nawzajem.  
Przeszłość atakuje Brada w najmniej oczekiwanym momencie, tzn. kilka tygodni przed ślubem z córką szefa Laurą James. W tym samym czasie pracuje nad kampanią reklamową firmy Kotton Kids Clothin, która zajmuję się produkcją ubrań dziecięcych. Główny bohater nie potrafi jednak wymyślić tak dobrego hasła, które skłoni ludzi do ich zakupu. Jak się okaże w dalszej części książki, problem stanowi niewłaściwe zakończenie, a raczej jego brak, związku z byłą dziewczyną - pierwszą miłością - Emmą Landon. Brad nie pomógł jej w sytuacji kryzysowej, gdy zaszła z nim w ciążę, przyczynił się do tego, że dokonała aborcji, a na końcu bez jej wysłuchania wyjechał na studia i zerwał z nią wszelkie kontakty. Miłość, którą oboje uważali za doskonałą, bezpowrotnie się skończyła.
Utrata dziecka i porzucenie przez Brada odbija się negatywnie na przyszłym życiu Emmy. Zmaga się ona z wyrzutami sumienia, żalem po śmierci córki, a także cierpi z powodu rozstania z wybrankiem serca. Wymienia z nim jedynie kilka oklepanych formułek podczas pogrzebu swojej matki. Nadal jednak nie dochodzi pomiędzy nimi do szczerej rozmowy na temat tego, co stało się w przeszłości. Emma decyduje się naprawić zło, które wyrządziła dziecku, i postanawia zostać jak najlepszą nauczycielką.  Niestety mimo bardzo dobrego kontaktu z uczniami, nadal jest nieszczęśliwa, odwraca się od Boga - uważa, że nie ma prawa się do Niego modlić - i unika bliższych kontaktów z mężczyznami, a dokładniej z Gavinem - nauczycielem z ogólniaka.


Ponowne spotkanie i przebaczenie


Aby zamknąć jeden etap życia i rozpocząć kolejny, Brad wyjeżdża z zamiarem pojednania się z Emmą do Karoliny Północnej, w której ona mieszka. Jednak zanim dochodzi do wyjazdu, przyszły mąż Laury James - córki swojego szefa - wyznaje, z wielkim bólem, całą prawdę zarówno jej, jak i jej ojcu. Wyznanie to stanowi szok dla przyszłej żony Brada i stawia pod wielkim znakiem zapytania ich ślub. Większą wyrozumiałością wykazuje się ojciec Laury, który nie osądza przyszłego zięcia i stwierdza, że każdy ma jakąś przeszłość. Ze spokojem informacje te przyjmuję także ojciec Brada - Carl Cutler. Dodatkowo udziela synowi cennych rad.


Wizyta Brada w Karolinie Północnej i ponowne, nagłe pojawienie się w życiu Emmy Landon zaskakuje ją i przywraca dawne wspomnienia, a także budzi w niej silne emocje, m.in.  nadzieję na odzyskanie swojego byłego chłopaka oraz złość i gniew, gdy dowiaduje się o planowanym przez niego ślubie. Emma i Brad spędzają ze sobą cały weekend. W tym czasie prowadzą rozmowę w restauracji, na plaży, w domu Emmy, w kościele i przy krzyżu upamiętniającym śmierć ich córeczki. Nazwanie decyzji z przeszłości po imieniu oraz  uzyskanie przez Brada informacji na temat  płci  dziecka i jego imienia, pozwoliły mu zmierzyć się z jego śmiercią do końca. Były chłopak Emmy zwraca się do niej  z prośbą o wybaczenie, ale wie, że  najważniejsze dla nich obojga pozostaje przebaczenie Boga.


(Nie)typowe zakończenie


Powrót Brada do domu, spotyka się z zaskakującą reakcją Laury. Jaką? Zachęcam do znalezienia odpowiedzi na to pytanie w książce. Związana jest ona z wiarą w Boga, którą kierowała się Laura w życiu i która pozwoliła jej zrozumieć, że nie można nikogo osądzać ani budować domu na piasku. Część tego zakończenia  będzie dla jednych bardzo nietypowa, dla innych, po dłuższej chwili zastanowienia, bardzo naturalna.

Książka po części autobiograficzna


Historia przedstawiona przez Karen Kingsbury w powieści „W odcieniach błękitu” jest po części autobiografią autorki. Ona również brała udział w aborcji, ale nie bezpośrednio. Podobnie jak Brad przyczynił się do śmierci Amandy, tak Karen nie zapobiegła aborcji dokonanej przez jej koleżankę, która zwróciła się do niej z prośbą o pomoc. Przez lata zmagała się z objawami syndromu postaborcyjnego i ta powieść stanowi dla niej pewnego rodzaju rozliczenie się z tą  niechlubną przeszłością. Mimo, że przekaż powieści jest jednoznaczny i ściśle związany z obroną życia, autorka „W odcieniach błękitu” nie  podaje go w postaci suchych faktów, a historii z życia zwykłych ludzi.