Właśnie o gospodarce morskiej, przemyśle stoczniowym i produkcji statków podczas niedzielnej konwencji Prawa i Sprawiedliwości mówiono najwięcej. Głos w tej sprawie zabrał zarówno obecny na miejscu Prezes PiS Jarosław Kaczyński, jak i Premier Mateusz Morawiecki czy kandydat tej partii na Prezydenta Szczecina Bartłomiej Sochański. Podczas konwencji zaprezentowano kandydatów do Rady Miasta.

Sochański: Szczecin to całe moje życie

Podczas konwencji zorganizowanej w auli Uniwersytetu Szczecińskiego głos zabierali kolejno najważniejsi politycy partii rządzącej. Kandydat na Prezydenta Szczecina Bartłomiej Sochański w dużej mierze skupił się na przedstawianiu priorytetów swojego programu wyborczego, jak mówił najistotniejsze będzie odbudowywanie gospodarki morskiej oraz przemysłu, bo to zapewni Pomorzu Zachodniemu możliwość dalszego rozwijania się: - Musimy dawać naszym mieszkańcom możliwość rozwoju gospodarczego i społecznego, więc przede wszystkim musimy odbudować w Szczecinie produkcję statków. Potrzebna jest także dobra współpraca samorządu z rządem przy realizacji najważniejszych zadań - mówił Sochański.

Podczas konwencji zaprezentowano jedynki partii do Rady Miasta. Na Prawobrzeżu będzie to Stefania Biernat, na Gumieńcach i Pomorzanach radny Robert Stankiewicz, w śródmieściu Marcin Pawlicki, na Pogodnie Bartłomiej Sochański, a na Północy Leszek Duklanowski. Podczas konwencji zaprezentowane zostały także "młode twarze PiS", które otrzymały wysokie miejsca na listach wyborczych np. Agnieszka Kurzawa, Dariusz Smoliński czy Krzysztof Romianowski.

Kaczyński: Pomorze Zachodnie osiągnie poziom rozwoju gospodarki niemieckiej

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński swoje przemówienie rozpoczął od podziękowania za wybudowanie w Szczecinie pomnika śp. Lecha Kaczyńskiego. Wczoraj po południu w towarzystwie działaczy partii złożył tam kwiaty. Podczas swojego przemówienia zwrócił uwagę na gospodarkę jako czynnik rozwoju, a także patriotyzm historyczny. Niektórzy słowa Prezesa mogli odebrać jako straszenie nieprzewidywalnością Państw sąsiedzkich: - Mój śp. brat powiedział kiedyś, że silne Pomorze Zachodnie to polska racja stanu. Tak, to celne słowa. Polska leży między dwoma potęgami, między Rosją a Niemcami. To kraje zupełnie dzisiaj różne, ale Rosja i Niemcy są bardzo silne, mają ogromne możliwości - mówił Prezes. - Silne Pomorze Zachodnie w nieodległym czasie osiągnie poziom rozwoju gospodarczego i społecznego przynajmniej porównywalny z Niemcami - mówił dalej, zaznaczając jak istotny jest inwestowanie w reaktywacje branży stoczniowej.

Premier Mateusz Morawiecki mówił za to o gospodarczym otwarciu na Zachód oraz o realizacji wizji dla Szczecina przy wsparciu polskiego rządu, o ile współpraca z samorządem będzie udana, czego gwarancją ma być zwycięstwo Bartłomieja Sochańskiego.

Politycy PiS zostali przywitani przez działaczy Komitetu Obrony Demokracji, oburzenie polityków PiS wywołał przede wszystkim baner z kontrowersyjnym napisem "WyPISdalać". Obyło się jednak bez poważniejszych incydentów.