Parlamentarzyści, samorządowcy oraz kandydaci zarówno do rady miasta, jak i sejmiku zgromadzili się w niedzielę w CKE Stara Rzeźnia na konwencji programowej Koalicji Obywatelskiej. Partia nie wystawia swojego kandydata na prezydenta Szczecina, ale w samorządzie zamierza poprawić wynik i wprowadzić do rady oraz sejmiku wystarczającą liczbę polityków, by rządzić samodzielnie. – Jesteśmy życzliwą, uśmiechniętą, pełną empatii, wrażliwą wspólnotą – mówił marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Marchewka: „Chcemy wypłynąć na szerokie wody”

Dwa tygodnie przed wyborami samorządowymi w CKE Stara Rzeźnia Koalicja Obywatelska zaprezentowała swój program wyborczy. Hasło, z którym politycy KO idą do wyborów, to „Pomorze Zachodnie jeszcze lepsze”.

– Zrobiliśmy w tym województwie bardzo dużo. Jestem dumny, że jak obiecujemy, to zawsze wykonujemy. Nasza fantastyczna drużyna może prezentować dzisiaj program, jak chcemy zmieniać nasz region. Dla nas zawsze człowiek jest najważniejszy – mówił podczas niedzielnej konwencji programowej marszałek Olgierd Geblewicz, po czym oddał głos ministrze edukacji Barbarze Nowackiej.

– Musimy liczyć na każdy głos, by obronić samorząd przed zakusami złej władzy, która boi się rozliczenia. Czasem PiS wysyła do walki polityków, którzy udają, że wcale nie są z PiS – mówiła Nowacka. – Te wybory i wybory europejskie są dla demokratek i demokratów szczególnie ważne. To domknięcie klamry sprzeciwu Polek i Polaków. Frekwencja 15 października była większa niż w 1989 roku. Polacy mieli dość takiej władzy, dość aroganckiej władzy.

W programie partii zapisano między innymi: poprawę komunikacji w regionie, wsparcie dla ośrodków kultury w gminach i powiatach czy termomodernizację budynków w mniejszych miejscowościach. Politycy mówili także o efektywnym wykorzystaniu środków z Krajowego Planu Odbudowy.

– Chcemy wypłynąć na szerokie wody, ale zanim to się zrobi, trzeba sprawdzić stan jednostki. Audyt kontroli spółek Skarbu Państwa przyniósł zatrważające wnioski. Koledzy polityków PiS zarabiali miliony, a ludzie związani z poprzednią władzą chcieli zapewnić sobie złote spadochrony. Nikt nie będzie mieć taryfy ulgowej. Każdy, kto żerował na Skarbie Państwa, zostanie rozliczony – zapowiedział wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka. – Dla Koalicji Obywatelskiej głos samorządu zawsze jest ważny, dla nas samorząd zawsze jest partnerem.

Trzy filary programu PO na nową kadencję

Program Koalicji Obywatelskiej ma opierać się na trzech filarach: „Pomorze Zachodnie. Wrażliwa wspólnota”, „Pomorze Zachodnie. Zielony lider” oraz „Pomorze Zachodnie. Nowoczesny region”. Podczas niedzielnej konwencji padły deklaracje między innymi o poprawie standardu i dostępności opieki zdrowotnej w regionie, wsparciu dla poprawy jakości nauczania i liczby programów edukacyjnych czy rozwoju infrastruktury w morskich portach. Zapowiedziano również budowę nowoczesnego terminalu przy lotnisku w Goleniowie.

W tych wyborach samorządowych Koalicja Obywatelska nie wystawia swojego kandydata na prezydenta Szczecina. „Jedynką” na liście sejmikowej w okręgu szczecińskim jest niezmiennie marszałek Olgierd Geblewicz. Liderami list do rady miasta zostali: Marcin Biskupski, Urszula Pańka, Paweł Bartnik, Łukasz Tyszler oraz Jan Posłuszny.

Wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia.