Dzwoniąc starym szkolnym dzwonkiem Arkadiusz Marchewka, lider listy Koalicji Obywatelskiej, rozpoczął środową konferencję prasową, podczas której politycy skrytykowali edukacyjne działania rządu PiS i zaproponowali swoje rozwiązania. Wśród nich najważniejszym postulatem jest podwyższenie wynagrodzeń nauczycieli.

Marchewka: "Oświata w Polsce wymaga realnych działań, a nie pozorowanych dyskusji"

Politycy Koalicji Obywatelskiej zorganizowali konferencję prasową przed Zachodniopomorskim Urzędem Wojewódzkim w Szczecinie w przededniu tzw. "okrągłego stołu edukacyjnego". Politycy bardzo krytycznie odnieśli się do działania Prawa i Sprawiedliwości w sferze oświatowej, zaczynając od reformy edukacji, a kończąc na ostatecznej kwocie podwyżek dla nauczycieli. Koalicja Obywatelska przedstawiła także swoje postulaty.

– Wierzymy, że edukacja to przyszłość, a można ją budować tylko w dialogu i porozumieniu. Protesty były efektem bałaganu spowodowanego przez obecny rząd. Oświata w Polsce wymaga realnych działań, a nie pozorowanych dyskusji jak planowany okrągły stół. Rząd będzie udawać, że zamierza słuchać społeczeństwa. My mówimy wprost, że stoimy po stronie nauczycieli – mówił lider listy Koalicji Obywatelskiej Arkadiusz Marchewka.

Podczas konferencji zaprezentowano postulaty programowe Koalicji Obywatelskiej w sferze edukacyjnej: – Nauczyciele powinni być godnie nagradzani, podwyżki do 1000 złotych dla nauczycieli to nasz priorytet. Zadania domowe nie powinny być zabierane przez uczniów na popołudnia do domów, a powinny być rozwiązywane w szkołach. Trzecia rzecz, to wsparcie samorządów, które otrzymają złotówkę za każdą złotówkę zainwestowaną w bazę edukacyjną – kontynuował poseł Marchewka.

Okrągły stół  edukacyjny już jutro w Szczecinie

Zachodniopomorski okrągły stół edukacyjny rozpocznie się w czwartek o godzinie 10.00 w urzędzie wojewódzkim. W obradach mają wziąć udział samorządowcy, przedstawiciele Ministerstwa Edukacji Narodowej, Kuratorium Oświaty oraz nauczyciele, rodzice i przedstawiciele związków zawodowych. Wśród modułów dyskusyjnych zaplanowano takie tematy jak: nauczyciel w systemie edukacji, jakość nauczania czy sytuacja rodziców i uczniów.

O idei "okrągłego stołu" mówił we wtorek na antenie Radia Plus, podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Maciej Kopeć: – W oparciu o Wojewódzkie Rady Dialogu Społecznego tworzymy mechanizm dyskusyjny z udziałem nauczycieli, rodziców i samorządowców, by przedyskutować kwestie, które wydają się szczególnie pilne i istotne dla edukacji – wyjaśniał Kopeć.

Nie wiadomo jeszcze, czy w spotkaniu wezmą udział przedstawiciele Związku Nauczycielstwa Polskiego – działacze ze Szczecina wyrazili gotowość do rozmów, działacze szczebla regionalnego wręcz przeciwnie.