Nowocześniejsza obsługa interesantów, pozyskiwanie inwestorów, bardziej proobywatelski system administrowania SBO i radami osiedli – na dwa tygodnie przed wyborami Konfederacja i jej kandydat na prezydenta Szczecina zaprezentowali założenia swojego programu wyborczego. Kandydaci liczą na mandaty do rady miasta i sejmiku, choć ostatnie sondaże raczej nie dają im na to szansy.

Dariusz Olech podczas konferencji prasowej podpisał „Deklarację liberalnego samorządowca”. Kandydat Konfederacji na prezydenta Szczecina przedstawił także założenia programu wyborczego.

– Jest pięć rzeczy, na których chcemy się skupić: urząd XXI wieku, Szczecin proobywatelski, walka z deficytem budżetowym, nowe spojrzenie na komunikację miejską i Szczecin przyjazny dla biznesu – wskazał. – Nasze miasto nie jest efektywne w rozwoju gospodarczym i poszukiwaniu inwestorów. Postulujemy powołanie komórki w urzędzie miasta, która będzie odpowiedzialna za pozyskanie biznesu. Taki podmiot musi jeździć na targi na całym świecie i przekonywać przedsiębiorców, by inwestowali w Szczecinie – tłumaczył Dariusz Olech.

Kandydat Konfederacji na prezydenta Szczecina poruszył również temat komunikacji. 

– Nie rozumiem antysamochodowej polityki miasta. Nie można mieć ciastka i zjeść ciastka. Jeżeli ktoś chce jeździć samochodem, to powinien mieć taką możliwość, a jak ktoś wybiera komunikację miejską, to również powinien mieć taką opcję.

– Siatkę komunikacji miejskiej trzeba przebudować od zera. Możemy skorzystać ze sztucznej inteligencji. Musimy myśleć o przyszłości, jak przygotować miasto do nadchodzących wyzwań związanych np. z koleją metropolitalną – wskazywał Rafał Kubowicz, kandydat Konfederacji do rady miasta.

– Praktyka pokazuje, że Strefa Płatnego Parkowania to maszynka do zarabiania pieniędzy przez miasto. Magistrat strzyże kierowców. Opłata za parkowanie w podstrefie A wynosi 3,60 zł i jest to jedna z najwyższych opłat w Polsce. Obawiamy się, że po wyborach samorządowych strefa zostanie rozszerzona. Mieszkańcy Śródmieścia będą parkować tuż za strefą, tam, gdzie jest za darmo – dodał Michał Kotfica, kandydat Konfederacji do rady miasta.

Wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia. Poza prezydentem szczecinianie wybiorą 31 radnych miejskich oraz 8 reprezentantów Szczecina i Polic do 30-osobowego sejmiku zachodniopomorskiego.