Plenerowa wystawa inspirowana land artem, wystawa malarska, pokaz ciekawych kostiumów, koncerty, strefa dla dzieci, warsztaty florystyczne – to tylko część wydarzeń, które zaplanowano w najbliższą niedzielę w ramach projektu „Szlakiem Ekokultury”. Wstęp jest darmowy.

Stowarzyszenie Carpe diem i Gmina Blankensee zapraszają w niedzielę, 17 września, do ogrodu przy ul. Gronostajowej 15 w Dołujach na liczne wydarzenia w ramach projektu „Szlakiem Ekokultury”. Na ok. 1800 mkw powierzchni na odwiedzających czekać będzie masa atrakcji.

– To projekt, w którym sztuka ziemi przenika się z malarstwem, sztukami performatywnymi, ekologią i piękną muzyką. Do tego dorzucamy dobre serca naszych gości, którzy poprzez udział w wydarzeniu, będą również wspierać dwuletniego Leosia Fabisiaka – mówią organizatorzy.

W bogatym programie znalazła się m.in. III Plenerowa wystawa inspirowana land artem, którą tworzą wybitni floryści: Mariola Miklaszewska, Piotr Salachna, Rafał Staszczyk, Maria Sarnowska, Łukasz Krytkowski, Katarzyna Sikora, Maja Felińska, Alina Sendłak, Mira Kwaśniewska, Ewa Bugaj, Monika Dłużyk-Marciniak, Anna Woźniak-Namirowska, Jakub Kunawicz i Patryk Sobolewski, Günther Heise i Gisela Krüger. Gościem specjalnym będzie dama polskiej florystyki – Anna Nizińska.

– Land art, czyli sztuka ziemi, opiera się na twórczości inspirowanej naturą, środowiskiem, przyrodą ożywioną i nieożywioną. Nasze prace powstaną z materiału roślinnego, kwiatów, traw, owoców, gałęzi. Jak duże będą instalacje? Tego nie wiem, ale artyści będą je tworzyć w ogrodzie od piątku do niedzieli – zachęca Iza Dryjańska ze Stowarzyszenia Carpe diem.

Organizatorzy zaplanowali również wystawę malarską, w której udział wezmą artyści ze Stowarzyszenia Silesia Tak Art, Günther Heise, ukraińska malarka Sławiana Rahimowa oraz Ilona Kamińska.

Muzycznych wrażeń dostarczą koncerty Ryszarda Leoszewskiego oraz zespołów Dikanda i Dolce duo.

Nie zabraknie też pokazu strojów inspirowanych sztuką ziemi, za który odpowiedzialne są znakomite plastyczki Aleksandra Gisges-Dalecka, Aldona Kunc, Agnieszka Kaczmarska i Anna Domaradzka.

Chętni będą mogli wziąć udział w warsztatach florystycznych „makrama inaczej – 100% natura”, które poprowadzi Katarzyna Sikora z łódzkiej Pracowni Florystycznej Kassi Dekor.

Na maluchy czekać będzie specjalna strefa z robotyką, warsztatami plastycznymi i bańkami mydlanymi.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Początek o 13:30.

Projekt FMP-002-23 „Szlakiem Ekokultury” jest dofinansowany z Programu Współpracy Interreg VI A Meklemburgia-Pomorze Przednie / Brandenburgia / Polska oraz ze środków rezerwy celowej budżetu państwa.

Portal wSzczecinie.pl jest patronem medialnym wydarzenia.

Szczegółowy program:

13:30-18:30

III Plenerowa impreza inspirowana land artem

Wystawa malarska

Warsztaty florystyczne „Makrama inaczej-100% natura”

Panele dyskusyjne z artystami

Strefa dla dzieci: robotyka, warsztaty plastyczne, bańki mydlane

Specjały kuchni ogrodowej

Akcja charytatywna na rzecz Leosia Fabisiaka

13:30 Ogrodowe spotkania z kulturą i sztuką: Koncert „Kontrasty” zespołu Dolce duo

14:00 Oficjalne otwarcie wystaw; przedstawienie artystów

14:30 Koncert „Jeśli to miłość” Ryszarda Leoszewskiego

15:30 Pokaz kostiumów inspirowanych naturą

16:00 Koncert „Muzyka świata” zespołu Dikanda