W plenerze, wśród ludzi
Jak co roku Baltic Neopolis Orchestra w wakacje wędruje po regionie. Tego lata w ramach festiwalu Music Powerania (dawniej Music West Fest) muzycy odwiedzili takie miejscowości jak Kołobrzeg, Wałcz, Świnoujście, Goleniów, Chojna, Moryń, Dębno, Grodno, Dominikowo oraz oczywiście Szczecin.
– Występy odbywały się w najróżniejszych przestrzeniach – od parków i skwerów, przez wnętrza świątyń i domów kultury, aż po… galerię handlową – zaznacza Katarzyna Lament z biura koncertowego BNO.
Do współpracy przy festiwalu zaproszono artystów z całego świata – m.in. z Hiszpanii, Niemiec czy Argentyny.
– Zabrzmiały koncerty tematyczne, m.in. „Letters to Adele” z okazji 80-lecia Szczecina, „Symfonia Lata” w Galerii Kaskada, kameralne występy w plenerze czy kościołach. Wszędzie publiczność reagowała żywo, a atmosfera spotkań udowodniła, że muzyka klasyczna nie zna granic lokalizacji ani odbiorców – przyznaje Lament.
Europejski klimat i zachodniopomorska energia w sercu Małopolski
Baltic Neopolis Orchestra w swoim letnim harmonogramie miała również występ w Filharmonii Koszalińskiej. Koncert „Europejska Harmonia” łączył refleksję nad przeszłością z europejskim dialogiem kulturowym. Tego wieczoru upamiętniono muzycznie 80. rocznicę zakończenia II wojny światowej oraz symbolicznie zamknięto polską prezydencję w Radzie Unii Europejskiej.
– Na program złożyły się utwory m.in. Viktora Ullmanna, Henryka Mikołaja Góreckiego, Wojciecha Kilara i Adama Wesołowskiego. Na scenie pojawili się znakomici soliści z Polski i Niemiec, a ich interpretacje podkreślały emocjonalną głębię repertuaru. Sala była wypełniona do ostatniego miejsca, a publiczność przeżyła pełen wzruszeń wieczór, który na długo pozostanie w pamięci – mówi Lament.
Baltic Neopolis Orchestra koncertowała także poza granicami regionu. Na zaproszenie Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego zespół wystąpił w Lusławicach podczas prestiżowego festiwalu Emanacje. Orkiestra zaprezentowała tam program z projektu „Polish Concerti”, skupiającego się na współczesnej polskiej twórczości kompozytorskiej.
Nowy etap na horyzoncie. BNO z nową siedzibą
Jesienią Baltic Neopolis Orchestra rozpocznie działalność w Bałtyckim Porcie Kultury na szczecińskiej Łasztowni. Jak zapowiadają, nowa siedziba zespołu, położona tuż obok Starej Rzeźni, ma być zarówno centrum muzycznym, jak i edukacyjnym oraz społecznym.
– Orkiestra planuje tam nie tylko koncerty i próby, lecz także warsztaty, spotkania z młodzieżą i działania włączające lokalną społeczność. Pierwszy koncert – wykonany jeszcze w ramach letniego festiwalu – już za nami, a apetyt na więcej tylko rośnie – obiecuje Lament.
Komentarze