To nie lada gratka dla fanów kolei i modelarstwa. W weekend w Starej Rzeźni na Łasztowni będzie prezentowana niezwykła wystawa makiet kolejowych, a chętni posterują miniaturowymi pociągami.
Miniaturowy świat kolei będzie można podziwiać od piątkowego popołudnia do niedzieli. Odwiedzający Starą Rzeźnię zobaczą makiety z pieczołowicie odwzorowanymi detalami (drzewami, krzewami, a nawet kamieniami) i jeżdżące po nich pociągi m.in. w skali TT (1:120). Pojawią się składy z różnych epok i krajów.

- Do Starej Rzeźni przywieziemy wszystko co mamy, czyli około 35 metrów makiety w skali TT i około 30 metrów makiety w skali H0 (1:87) - mówi portalowi mojalasztownia.pl Wojciech Kowalski z Zachodniopomorskiego Klubu Miłośników Kolei. - Kolekcjonujemy elementy modelarskie od lat. Budowa jednego metrowego odcinka to 2 - 3 miesiące pracy, czasem nawet dłużej. Kiedy wycinek kolejowy tworzy modelarz to tak naprawdę nigdy on nie jest skończony – dodaje.

Chętni będą mogli też wcielić się w rolę kontrolera ruchu i spróbować posterować wybranym pociągiem. W sobotę i niedzielę, dodatkową atrakcją, szczególnie dla najmłodszych uczestników wystawy, będzie miniaturowa replika wąskotorowej lokomotywy parowej Px48 (w skali 1:6), którą w Szczecinie zaprezentuje Park Miniatur i Kolejek z Dziwnowa. Budowa repliki trwała ponad rok, a projekt został opracowany na podstawie oryginalnych planów pierwowzoru. Z komina leci prawdziwy dym, a z wnętrza wydobywa się dźwięk lokomotywy. Do miniaturowej lokomotywy dołączone są wagoniki, które mogą przewieźć nie tylko dzieci, ale również osoby dorosłe.

Weekendowa wystawa makiet kolejowych dostępna będzie w piątek w godz. 16:00 – 18:00, sobotę od 10:00 do 18:00 oraz niedzielę od 10:00 do 16:00. Udział jest bezpłatny.

Na wystawę zapraszają Stara Rzeźnia oraz Zachodniopomorski Klub Miłośników Kolei.