To będzie raj dla miłośników kotów, a zarazem dom tymczasowy dla tych niezwykłych zwierzaków. Z mruczącym futrzakiem na kolanach będzie można wypić kawę, zjeść ciastko albo poczytać książkę. W przyszłym roku w Szczecinie ma zostać otwarta pierwsza kocia kawiarnia.
Podobne lokale powstają na całym świecie, popularne są zwłaszcza w Japonii. W Polsce kocie kawiarnie istnieją już w Warszawie, Krakowie i Lublinie. Jest szansa, że niedługo do tych miejsc dołączy też Szczecin. Kawiarnia ma się nazywać Cat Cafe i działać przy ul. Duńskiej.

Dla ludzi kawiarnia, dla kotów tymczasowy dom
Jak mówią pomysłodawcy, w lokalu znajdzie schronienie około 10 bezdomnych kotów, które będzie można adoptować. - Klient, który zakocha się w kocie i podejmie odpowiedzialną decyzję o jego adopcji może zabrać mruczka do siebie i dać mu na stałe prawdziwy i kochający dom. Na miejsce takiego kota przychodzi następny bezdomniak – czytamy na profilu Cat Cafe na Facebooku.

Koty, które trafią do kawiarni będą się nadawały do "kawiarnianego życia", tzn. będą przyjazne zarówno dla ludzi, jak i swoich kocich współtowarzyszy. Jak tłumaczą pomysłodawcy, zostanei dla nich przygotowana specjalna kocia strefa. - To pomieszczenie, m.in. ze względu na wymogi sanepidu, oddzielone od baru i miejsca, gdzie przygotowywane jest jedzenie - inna sala, do której przychodzimy, gdy chcemy napić się kawy w kocim towarzystwie. Przykładowo w Krakowie przechodzi się przez drzwi do szafy – opowiadają. - Dzięki temu koty są bezpieczne i nie uciekną na ulicę, gdy klienci będą wchodzić do lokalu. Ponadto w miejscu przebywania kotów znajduje się pracownik, który dogląda czy wszystko jest w porządku.


Co warte podkreślenia, koty nie będą atrakcją turystyczną, a gospodarzami kawiarni i to one w lokalu będą najważniejsze. - Potrzeby mieszkających tam zwierząt są na pierwszym miejscu. Przebywają pod stałą opieką weterynarza oraz behawiorysty – dodają pomysłodawcy Cat Cafe.

Kiedy zostanie otwarta?
Pomysł jest na razie w fazie projektu. Część środków na otwarcie kawiarni ma być zbierana za pomocą portalu crowdfundingowego. Jak poinformowali nasz portal twórcy Cat Cafe, kampania ma ruszyć w listopadzie, zanim to jednak nastąpi muszą dograć sprawy związane z sanepidem.

Jeśli uda się uzbierać potrzebne środki to pierwsza w Szczecinie kocia kawiarnia będzie gotowa na początku przyszłego roku. Jej pomysłodawcy szacują, że powinni się wyrobić do marca.