spotkania inne

Kino Niepodległej. Filmowy maraton przy Dźwigozaurach + spotkanie z Anną Seniuk i Bogdanem Dziworskim

foto: materiały prasowe

Gdzie?
Łasztownia, Nabrzeże Starówka, przy Dźwigozaurach
Kiedy?
Piątek, 12.07.2019
O której godzinie?
16:15
Do kiedy?
Piątek, 12.07.2019
Do której godziny?
22:00
Za ile?
darmowe
Opis wydarzenia
Już 12 lipca br. w Szczecinie rusza cykl plenerowych pokazów arcydzieł polskiej kinematografii pn. „Kino Niepodległej. Najważniejsze filmy stulecia”. Organizatorem tych wydarzeń jest Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

Zapraszamy od 16:15 na Łasztownię (Nabrzeże Starówka przy Dźwigozaurach), by wspólnie obejrzeć wybrane dzieła, które w sposób szczególny przyczyniły się do rozwoju polskiej kinematografii. Repertuar tego cyklu oparty jest na liście najważniejszych polskich filmów, sporządzonej na zlecenie PISF przez specjalną komisję pod przewodnictwem prof. Tadeusza Lubelskiego.

Na pierwszy ogień – o godz. 16:15 – projekcja filmu animowanego „dim.” Marka Skrobeckiego, następnie zobaczymy „Przypadek” Krzysztofa Kieślowskiego. Po krótkiej przerwie – o godz. 18:50 - „Kilka opowieści o człowieku”, a tuż po filmie o godz. 19:10 odbędzie się spotkanie z reżyserem tego słynnego dokumentu - Bogdanem Dziworskim. Następnie zapraszamy na spotkanie z Anną Seniuk, odtwórczynią roli jednej z panien w filmie Andrzeja Wajdy „Panny z Wilka”, którego projekcja zaplanowana jest na godz. 20:00.

Podczas wydarzenia przewidziane są konkursy oraz inne atrakcje. Wstęp jest bezpłatny. Ideą organizacji pokazów jest upowszechnienie i promocja polskiej klasyki filmowej, zwłaszcza wśród młodego pokolenia.

Kolejne odsłony cyklu plenerowych pokazów „Kino Niepodległej. Najważniejsze filmy stulecia” odbędą się w Bydgoszczy, Lublinie, Olsztynie, Gdyni, Karpaczu i Międzyzdrojach.

Cykl „Kino Niepodległej. Najważniejsze filmy stulecia” Instytut realizuje w ramach Wieloletniego Programu Rządowego „Niepodległa” na lata 2017-2022.


Szczecin (12.07.2019): Łasztownia, Nabrzeże Starówka, przy Dźwigozaurach

ul. Tadeusza Wendy 8

godz. 16.15

„dim.”, reż. Marek Skrobecki

„Przypadek”, reż. Krzysztof Kieślowski

godz. 18.50 „Kilka opowieści o człowieku”, reż. Bogdan Dziworski

godz. 19.10 Spotkanie z Anną Seniuk i Bogdanem Dziworskim

godz. 20.00 „Panny z Wilka”, reż. Andrzej Wajda

 

„dim.”, reż. Marek Skrobecki, (1992), 10 min

Refleksyjna opowieść o ludzkiej egzystencji i przemijaniu (dim. w muzyce oznacza cicho, coraz ciszej). Gasnące życie pary lalkowych bohaterów, ożywia jedynie pojawianie się ptaka, którego mogą nakarmić. Jednak pewnego dnia ptak nie pojawia się…

„Przypadek”, reż. Krzysztof Kieślowski, (1987), 124 min

W filmie poznajemy trzy alternatywne wersje losów Witka, głównego bohatera. Metaforyczna przypowieść o ludzkim losie porównująca ze sobą trzy rodzaje zaangażowania: komunistyczny, chrześcijański, stoicki.

„Kilka opowieści o człowieku”, reż. Bogdan Dziworski, (1983), 20 min

Bohaterem filmu jest Jerzy Orłowski, niepełnosprawny sportowiec. Kamera śledzi go w różnych sytuacjach, w których przezwycięża trudności, z którymi przyszło mu żyć. Pomimo niepełnosprawności mężczyzna jest pełen radości życia, wykonuje skoki z trampoliny, jeździ na nartach, rysuje bez pomocy rąk.

„Panny z Wilka”, reż. Andrzej Wajda, (1979), 120 min

Adaptacja przedwojennego opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza. Refleksyjna opowieść o stosunku człowieka do życia i śmierci. Po wieloletniej nieobecności bohater odwiedza miejsce, w którym spędził młodość. Pojawienie się mężczyzny burzy spokój mieszkańców dworku. Film nagrodzony nominacją do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.

(Opisy filmów na podstawie informacji pochodzących z portali: filmpolski.pl, akademiapolskiegofilmu.pl, ninateka.pl, culture.pl).

Komentarze

Jeszcze nikt nie dodał komentarza, bądź pierwszy!

Skomentuj

Strona korzysta z plików cookie oraz przechowuje i przetwarza dane osobowe zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
akceptuję