W najmniejszej sali kinowej w Szczecinie znowu będą wyświetlane filmy. Chodzi oczywiście o Kino Zamek, które po kilkumiesięcznej przerwie ponownie zaprasza widzów już od najbliższego czwartku, 1 października. W repertuarze sporo ciekawych propozycji, m.in.: „Najgorsze wiersze świata”, „Daleko od Reykjavíku”, „Przesłuchanie” i „Arab Blues”.
Kino Zamek mieszczące się w gmachu Zamku Książąt Pomorskich od października będzie oczywiście działać z zachowaniem reżimu sanitarnego. W seansach będzie mogła uczestniczyć ograniczona liczba osób, które dodatkowo będą zobowiązane do zakrycia ust i nosa.
Co będzie można zobaczyć?
Już od czwartku, 1 października, Kino Zamek zaprasza na „Najgorsze wiersze świata”. To dramat o komediowym zabarwieniu, którego reżyserem i scenarzystą jest węgierski mistrz absurdu Gábor Reisz, grający w filmie główną rolę. Obraz zdobył uznanie na wielu światowych festiwalach filmowych, m.in. w Monte Carlo i Turynie. Opowiada o 33-letnim Tamásie, którego życie zmienia się dramatycznie w jednej chwili. Kiedy rzuca go dziewczyna, postanawia opuścić Paryż i wrócić do Budapesztu. Powrót w rodzinne strony ma pomóc mu dojść do siebie i zapomnieć o nieszczęśliwej miłości… „Najgorsze wiersze świata” będzie można zobaczyć: 1 i 3 października o godz. 17:00, 2 października o godz. 19:00 i 4 października o godz. 15:00.
Także od najbliższego czwartku (1 października) w Kinie Zamek zaplanowano pokazy nowego filmu twórcy kinowego przeboju „Barany. Islandzka opowieść”. Mowa o obrazie „Daleko od Reykjavíku”, w którym Grímur Hákonarson ponownie przenosi widzów do zachwycających pejzaży Islandii. Główna bohaterka filmu, Inga trafia w centrum nieoczekiwanych zdarzeń, kiedy z jej życia nagle znika mąż. Dotąd łagodna i pokorna kobieta przeciwstawia się patologicznej korporacji i zastraszonym sąsiadom. Samotne życie z dala od Reykjavíku wymaga odwagi, a zbuntowana kobieta wiele ryzykuje. Inga odkrywa, że surowa natura, wśród której się wychowała, ukształtowała jej charakter. Projekcje „Daleko od Reykjavíku” odbędą się: 1 i 3 października o godz. 19:00 oraz 4 i 6 października o godz. 17:00.
Z kolei od soboty, 3 października, na ekranie Kina Zamek prezentowany będzie francusko-niemiecki dramat „Przesłuchanie”. Reżyserka Ina Weisse stworzyła historię specyficznej relacji nauczycielki muzyki z uczniem. Anna Bronsky uczy gry na skrzypcach w liceum muzycznym. Podczas egzaminów rekrutacyjnych poznaje Alexandra. Odkrywa w chłopcu wielki talent. Każdą chwilę poświęca wspólnym ćwiczeniom i przygotowuje go do egzaminów pośrednich. Zaniedbuje jednak swoją rodzinę, komplikuje się także jej życie zawodowe. Film zdobył Srebrną Muszlę na MFF w San Sebastian 2019, w kategorii Najlepsza Aktorka (Nina Hoss.) Film „Przesłuchanie” będzie można obejrzeć: 3 października o godz. 15:00, 6 i 7 października o godz. 19:00 oraz 8 i 9 października o godz. 17:00.
Od niedzieli, 4 października, do zamkowego repertuaru dołączy niezwykle zabawna komedia obyczajowa „Arab Blues”. Reżyserka i scenarzystka Manele Labidi w doskonały sposób prezentuje problemy współczesnej Tunezji i społeczny krajobraz po Arabskiej Wiośnie. Bohaterka filmu, wychowana we Francji Selma, postanawia wrócić do swojej ojczyzny Tunezji i otworzyć tam gabinet psychoanalityczny. Żyjąca na własnych zasadach kobieta spotyka się z niezrozumieniem ze strony konserwatywnej rodziny i miejscowej władzy. Seanse „Arab Blues” zaplanowano: 4, 8 i 9 października o godz. 19:00 i 7 października o godz. 17:00.
Spektakle dla dzieci, ciekawe wystawy
Kino to nie wszystko. W tę niedzielę, 4 października, Zamek Książąt Pomorskich zaprasza najmłodszych widzów na spektakl teatralny pt. „Ślimak” według tekstu Marty Guśniowskiej. To mądra i zabawna opowieść dla dzieci od 18. miesiąca do 6 lat. Opowiada o tym, że trzeba nauczyć się doceniać to, co się ma i cieszyć się z tego, bo to, co nieznane, nie zawsze jest lepsze od tego, co nam bliskie. Spektakl odbędzie się w sali 101 (I p.). Początek o 10:00.
Ponadto Zamek zachęca do zwiedzania wystaw. Aktualnie prezentowane są ekspozycje: Jan Bociąga „Kolor i geometria”, „Szczecin 1945. Gra o miasto” oraz „Polskie Krajobrazy”.
Komentarze
0