”Gala: Kilka nut o miłości” to jedno z najciekawszych wydarzeń kulturalnych przygotowanych dla szczecinian na Walentynki. W jej trakcie można było usłyszeć hity lat 20. i 30. ubiegłego stulecia oraz najsłynniejsze arie i duety operetkowe. Walentynkowy spektakl w Hali Opery został bardzo entuzjastycznie przyjęty przez publiczność.

Dwie części

Czwartkowy koncert podzielony został na dwie części. W pierwszej z nich soliści zaprezentowali największe hity lat 20. i 30. XX wieku, wśród których znalazły się takie utwory jak: ”Ja się boję sama spać”, ”Zimny drań”, ”Brunetki, blondynki”, ”Czy Pani gra w zielone” czy ”Sex-appeal”.

Po przerwie soliści oraz Orkiestra Opery na Zamku wykonali najsłynniejsze arie i duety operetkowe. Szczecinianie mogli usłyszeć m.in. ”Kuplety Adeli” z ”Zemsty nietoperza” Johanna Straussa i ”Arię Boniego” z ”Księżniczki czardasza” Emmericha Kalmana. Ponadto zaprezentowane zostały, za sprawą duetów ”Usta milczą dusza śpiewa” i ”Kto wiedeńską ma krew”, fragmenty operetek odpowiednio ”Wesołej wdówki” Franza Lehara i ”Wiedeńskiej krwi” Johanna Straussa. Na finał gali przeznaczono natomiast ”Libiamo” z ”Traviaty” Giuseppe Verdiego.  

Lornetka, chusta i  sex-appeal

Podczas gali swoje umiejętności wokalne zaprezentowali Joanna Tylkowska (sopran), Ewa Majcherczyk (sopran), Paweł Wolski (tenor), Janusz Lewandowski (bas-baryton), Tomasz Łuczak (baryton) i Piotr Zgorzelski (tenor). Solistom towarzyszyła Orkiestra Opery na Zamku, która jedną z pozycji repertuarowych (”Tritsch Trasch Polka”) wykonała bez ich udziału. Występujący zaprezentowali się z jak najlepszej strony.

Wykonania były bardzo różnorodne. Słuchacze mogli posłuchać zarówno występów solowych, duetów, jak również zbiorowych. Szczególnie w pierwszej części koncertu artyści prezentując poszczególne piosenki, korzystali z odpowiednio dobranych do ich treści rekwizytów. I tak w przypadku utworu ”Brunetki, blondynki” wykorzystana została lornetka, zaś w piosence ”Czy Pani gra w zielone” pojawiła się chusta we wspomnianym w tytule kolorze. Z kolei inny utwór rozpoczął się od wjazdu na scenę na rowerze.

Należy podkreślić jednak, że największe poruszenie wywołało wykonanie hitu ”Sex-appeal”.  W trakcie jego przedstawiania dwóch solistów przebrało się za kobiety i prezentowało swoje wdzięki, co spotkało się z ogromnym aplauzem publiczności.

Na uwagę zasługują jeszcze partie trąbki towarzyszące symbolicznemu złączeniu się kobiety i mężczyzny w tańcu w utworze ”Odrobinę szczęścia w miłości”.

Scenografia

Dodatkowy walor ”Kilku nut o miłości” stanowi scenografia. W pierwszej części złożyły się na nią kawiarnia ”Cafe Valentino”, kamienica oraz ławeczka. Po przerwie scena zmieniła się w bardziej ekskluzywne wnętrze z wysuwającymi się na pierwszy plan rzeźbami.

WOŚP i ”Tritsch Tratsch Polka”

Druga część koncertu rozpoczęła się nietypowo. Dzięki namowom widzów Opera na Zamku zorganizowała w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy konkurs, którego nagrodą było poprowadzenie Orkiestry przy utworze ”Tritsch Tratsch Polka”. Tegoroczny zwycięzca po przekazaniu batuty przez Jerzego Wołosiuka i przy wsparciu publiczności rozpoczął swoje zadanie dość niepewnie, jednak wraz z upływającymi sekundami radził sobie coraz lepiej.  Jego poczynania nagrodzono na końcu gromkimi brawami, a on sam otrzymał pamiątkowy dyplom.

Toast za miłość

Następnie Orkiestra Opery na Zamku wraz z solistami wykonała najsłynniejsze arie i duety operetkowe. Najlepiej przez szczecińską publiczność odebrane zostały: duet ”Usta milczą dusza śpiewa” z operetki ”Wesoła wdówka” Franza Lehara, aria ”Co się dzieje oszaleję” z operetki ”Księżniczka czardasza” Emmericha Kalmana, duet  ”Kto wiedeńską ma krew” z operetki ”Wiedeńska krew” Johanna Straussa oraz aria ”Twoim jest serce me” z operetki ”Kraina uśmiechu” Franza Lehara.

Całość gali zwieńczyło wykonanie ”Libiamo” z ”Traviaty” Giuseppe Verdiego, w trakcie którego soliści wznieśli toast za miłość. Po kilkuminutowych oklaskach publiczności został on wzniesiony ponownie podczas bisu. ”Gala: Kilka minut o miłości” zakończyła się dużym sukcesem artystycznym i frekwencyjnym. Należy jednak zaznaczyć, że jej pierwsza część została znacznie lepiej przyjęta przez szczecinian.    

Inne terminy

Szczecinianie będą mogli obejrzeć ”Galę: Kilka nut o miłości” jeszcze dwukrotnie. Spektakle odbędą się dzisiaj (15 lutego) o 19:00 i w Dzień Kobiet (8 marca) także o 19:00.