Zioła, rośliny do domu, pnącza, tulipany, wrzosy, dynie i wiele więcej – już w najbliższy weekend Wały Chrobrego wypełnią się zielenią. Przed nami jesienna edycja uwielbianego przez szczecinian Kiermaszu ogrodniczego „Pamiętajcie o ogrodach”.

Jesienne bestsellery

To oczywiście wrzosy, które na Kiermaszu znajdziemy w wielu barwach, od głębokiej purpury, przez kolory jak na wrzosowisku, po białe. Będą wrzosy pączkowe, które zachowują kolor do końca sezonu. Są trwałe i mrozoodporne.

Jesień to też czas, w którym dostępnych jest wiele cebulek kwiatowych. Zwłaszcza tulipanów, które sadzi się teraz, by na wiosnę mieć je w pełnym rozkwicie. Będzie kilka grup, m.in. triumph, czyli bardzo okazałe, wysokie tulipany dostępne w różnych kolorach. Będą również tulipany lodowe, które wyglądają jak kulka lodów truskawkowych z bitą śmietaną na wierzchu. Nie zabraknie również ogromnego wyboru cebulek lilii. Ale warto też zwrócić uwagę na trawy, które teraz są w pełnym rozkwicie, mają swoje pióropusze czy na wiele odmian rozplenic, które również nadają się na balkony. Z pnączy kwitnących dostaniemy klematisy, wisterie i miliny.

Nie zapominajmy o dyniach – ozdobne i jadalne, w wielu kolorach i odmianach, które sprawdzą się jako idealny składnik na zupę lub będą stanowić świetną dekorację.

Ogromny wybór

Podczas kiermaszu ogrodnicy znajdą coś do większych, jak i mniejszych ogrodów. Dla przykładu, pojawią się miniaturowe iglaczki, które mają roczny przyrost 3 mm, jak i drzewo Paulownia, które w przeciągu roku rośnie ok. 2 m, a jego liście mają ok. 40 cm średnicy.

Wśród bylin kolekcjonerskich dostępne będą rutewki w wielu odmianach, funkie, liliowce, jeżówki, pysznogłówki czy zawilce.

– Te trzy ostatnie to byliny końca lata, a więc będą rozwinięte. Tak samo hortensje bukietowe. Warto zwrócić na to uwagę i dobrze o tej porze kupować takie rośliny, bo dokładnie wiadomo, co będziemy mieć w ogrodzie. Nie kupuje się kota w worku – tłumaczy Ewa Maj, organizator kiermaszu.

Będą hibiskusy bylinowe, rozchodniki – małe, niepozorne, które stanowią dobry wypełniacz np. na skalniaki. A wśród rarytasów dla kolekcjonerów znajdą się m.in.: pięknokwiat w dwóch kolorach, trójlisty, aster bocznolistny czy spigelia.

Owocowy zawrót głowy

Nie wolno zapomnieć o krzewach owocowych, których również będzie szeroki wybór. Porzeczki, agresty, aronie, maliny. I kilka ciekawostek, jak malino-jeżyna i malino-truskawka, czyli malina ponętna.

– Są tendencje, by łączyć smaki – zauważa Maj. – Oczywiście będą również drzewka owocowe. Teraz jest pora, że będą na nich owoce, więc na kupowanych jabłoniach czy śliwach będą dyndać owoce.

Dla tych, co mają jedynie balkon

Nie tylko ci, którzy mają swój ogródek, ale również posiadacze jedynie balkonów i parapetów z pewnością na Kiermaszu znajdą coś dla siebie: monstery, begonie, filodendrony, kalatea. Wszystko w ciekawych odmianach, bo jest duże zapotrzebowanie. Pojawią się również rosiczki, kapturnice, czyli rośliny owadożerne.

– Zarówno w ogrodzie, jak i w domu sprawdzą się zioła. Będą w wyborze, którego nie doświadczy się w żadnych supermarkecie, samych bazylii będzie kilkanaście odmian. Warto zwrócić uwagę na Ziele Azteków i werbenę cytrynową, które mają działanie przeciwzapalne oraz wzmacniające odporność i teraz cieszą się popularnością – wyjaśnia Ewa Maj.

A niepewni swoich ogrodniczych zdolności mogą spróbować swoich sił przy uprawie sukulentów, które na kiermaszu również się pojawią.

Kiermasz ogrodniczy „Pamiętajcie o ogrodach” odbędzie się w ten weekend, w godzinach 9-18 (18 września) i 9-17 (19 września). W związku z imprezą nastąpi czasowa zmiana organizacji ruchu: od piątku, 17 września, od godz. 20 do niedzieli, 19 września, do godz. 20 wyłączone z ruchu zostaną ulice: Wały Chrobrego, Szczerbcowa i Zygmunta Starego od ul. Jarowita do Wałów Chrobrego.

Organizatorzy przypominają również o nakazie noszenia maseczek, zachowaniu dystansu społecznego i dezynfekcji.