Było tłoczno i gwarno, każdy, kto chciał kupić książkę lub porozmawiać z wystawcą, musiał spokojnie poczekać w kolejce. Tłumy miłośników książek szczelnie wypełniły foyer Teatru Lalek „Pleciuga”. Wszystko to za sprawą XVII Kiermaszu Książki Przeczytanej i jego organizatorów: portalu SzczecinCzyta.pl, blogu Szczecin dla dzieci oraz Teatru Lalek „Pleciuga”.

W minioną sobotę (16 marca) szczecińscy bibliofile tłumnie przybyli na XVII Kiermasz Książki Przeczytanej. Stoły uginały się pod ciężarem książek i każdy mógł tu znaleźć coś dla siebie: począwszy od publikacji IPN-u, poprzez wszelkiej maści powieści, aż po przepowiednie Nostradamusa. Panował tłok i zgiełk, książki przechodziły z rąk do rąk. Wokół toczyły się żarliwe dyskusje o literaturze, ulubionych autorach i dopytywanie o kolejne tomy lubianych sag. Co jakiś czas słychać też było narzekanie na ścisk.

Zostajemy w Teatrze

Na swojej stronie na portalu Facebook, organizatorzy dziękują wszystkim za uczestnictwo w Kiermaszu. Jednocześnie zarzekają się, że mimo zwiększającej się z roku na rok frekwencji, nie zastanawiają się nad zmianą lokalizacji. „Cenimy Teatr za klimat, za kafejkę, gdzie można spotkać się przy kawie, za bezpłatne udostępnienie miejsca. Osoby, które chcą by kiermasz odbywał się w wielkich halach zachęcamy do organizacji takich akcji. Życzymy powodzenia! My zostajemy w Teatrze”. Takie stanowisko nie powinno zaskakiwać. Kiermasz Książki Przeczytanej w założeniu jest wydarzeniem niekomercyjnym i już od siedmiu lat związany jest właśnie z Pleciugą.

Wbrew sondażom

„Ludzie po prostu czytają, wbrew temu co mówią kolejne badania o stanie czytelnictwa w Polsce. To widać, choćby w tramwajach, czy dzisiaj, kiedy przyszło tu tak wiele osób. Nie spodziewałyśmy się aż takiej frekwencji” - mówi Pani Basia, jedna z wystawczyń Kiermaszu. Do uczestnictwa namówiła ją siostra. „Przychodzą i rodzice z dziećmi i dorośli, mężczyźni i kobiety. Po prostu wszyscy. Ludzie podchodzą, pytają o książki, mówią, że mają swoje ulubione gatunki, ale też chętnie słuchają tego, co mam do powiedzenia o książkach, po które nie sięgnęli by sami. Atmosfera jest wspaniała”. W odpowiedzi na pytanie, co zrobi z zarobionymi pieniędzmi, Pani Basia ze śmiechem odpowiada, że oczywiście kupi za nie kolejne książki. Bo książek nigdy dość.

Kiermasz Książki Przeczytanej jest wydarzeniem, które na stałe już wpisało się w szczeciński kalendarz imprez literackich. Cieszy, że z roku na rok przyciąga coraz więcej osób, a szczecinianie tak chętnie rozmawiają i dzielą się książkami.

Autor: Anna Rocławska