Piątkowy konny przejazd przez miasto zainaugurował Szczecińskie Dni Kawalerii. Ich najbardziej atrakcyjną dla mieszkańców częścią będzie piknik wojskowy, zaplanowany w sobotę (godz. 13) na terenie strzelnicy Krzekowo za Netto Areną.

Sobotnie uroczystości rozpoczną się od uroczystego apelu na placu przy Netto Arenie z okazji święta 12. Batalionu Dowodzenia Ułanów Podolskich (o godz. 12). Szczecińskiej jednostki, która od 1997 jest kontynuatorem tradycji zasłużonego 12. Pułku Ułanów Podolskich.

– To ponad 200 lat historii. To przede wszystkim Monte Cassino, gdzie właśnie Ułani Podolscy jako pierwsi wdarli się do ruin klasztoru, zawiesili proporczyk pułkowy i obwieścili światu zakończenie tej krwawej bitwy – mówił ppłk rez. Ryszard Wietrzychowski, prezes Koła Żołnierzy 12. Pułku Ułanów Podolskich, przed gmachem urzędu wojewódzkiego.

„Tworzymy pewien zwyczaj, który chciałbym, żeby zamienił się w dobrą tradycję”

Kawalerzyści dotarli na Wały Chrobrego po uroczystym przejeździe z Jasnych Błoni. Wziął w nim udział Szwadron Kawalerii Wojska Polskiego, oddziały kawalerii ochotniczej i sekcje Policji Konnej.

– Szwadron Kawalerii Wojska Polskiego został sformowany 20 lat temu, ale w Szczecinie jest dopiero po raz drugi. Co jednak ważne, po raz drugi z rzędu. Możemy powiedzieć, że tworzymy pewien zwyczaj, który chciałbym, żeby zamienił się w dobrą tradycję. Mam nadzieję, że Szczecińskie Dni Kawalerii na stałe wpiszą się w kalendarz miejskich wydarzeń – podkreślał wojewoda Zbigniew Bogucki, zapraszając szczecinian w sobotę w okolice Netto Areny.

„Trzeba to zobaczyć chociaż raz w życiu”

Podczas sobotniego pikniku (od godz. 13), zaplanowano pokazy sprzętu wojskowego, mundurowe strefy edukacyjne dla najmłodszych, nie zabraknie też oczywiście tradycyjnej wojskowej grochówki.

Najefektowniej zapowiadają się jednak pokazy musztry konnej, konnego kadryla i władania bronią białą z siodła w wykonaniu Szwadronu Kawalerii Wojska Polskiego.

– Widziałem pokaz umiejętności Szwadronu w zeszłym roku i byłem pod wielkim wrażeniem. Myślę, że jeśli ktoś jeszcze nie widział takiego pokazu, to musi go zobaczyć chociaż raz w życiu. Zwłaszcza, że nie ma dziś ku temu wielu okazji – zachęcał wojewoda Bogucki.

Sobotni piknik wojskowy potrwa do godziny 16.