Czy ktoś pamięta jeszcze zespół Kfaza ? Myślę, że ci, którzy śledzili wydarzenia na szczecińskiej scenie rockowej przed kilkunastu laty powinni tę nazwę kojarzyć, ale wiele osób zapewne zupełnie jej nie zna. Zespół ten co prawda nie stał się grupą tak znaną jak np. wywodzące się z podobnego nurtu Pogodno czy Kristen, ale na pewno warto przypomnieć jego działalność właśnie teraz, kiedy odnotować możemy piętnastą rocznicę jego założenia. O jego historii opowiada Marcin Pasternak, były basista tej formacji.


Powstanie zespołu. Pierwszy skład

„Powstaliśmy w 1994 roku . Byliśmy wtedy z Pawłem Saulem (gitarzystą) sąsiadami i podczas powrotu autobusem z jakiegoś koncertu powstał pomysł na wspólne granie. Do zespołu wciągnęliśmy szybko mojego kolegę, Jarka Kozłowskiego - perkusistę - który po paru próbach przyprowadził swojego kolegę, Tomka Szulca , a ten został naszym pierwszym wokalistą. Okazało się że mamy podobne gusta muzyczne, wszyscy inspirowaliśmy się takimi zespołami jak Jesus Lizard, Sonic Youth, Neurosis czy zespoły z wytwórni Amphetamine Reptile (które zresztą czasami grały w Szczecinie, np. Hammerhead czy Janitor Joe) oraz zespołami naszych przyjaciół (z którym do dzisiaj się przyjaźnimy), takimi jak Krzycz czy Felicite Pueros.

Nagrania

Jeszcze w 1994 oraz w następnym roku nagraliśmy dwie kasety demo o których mogę powiedzieć tylko tyle że były, a w 1996 roku nagraliśmy naszą pierwszą płytę - "Noke" w studiu "Kosmos" niejakiego Noska, w którym nagrywało się chyba 3/4 zespołów z okolicy, bo po pierwsze było to najtańsze dostępne studio a po drugie Nosek czuł taką muzykę, to prawdziwy weteran sceny - (pierwszy jego zespół, Corpus x, grał w latach 80-ych. „Noke" najpierw wydaliśmy sami, jako "Zakrętka records" (które wydawało też inne miejscowe zespoły, m.in. na składance "Szczecin pod ziemią") Potem wydało ją Kornicore Records z Krzeszowic pod Krakowem.

Zmiany w składzie. Nowa nazwa

W 1997 roku wokalistę zastąpiliśmy wokalistką, Dagmarą Maroczkaniec. W tym samym roku usiłowaliśmy nagrać drugą płytę, której nie skończyliśmy - a której tworzenie to osobna historia - http://www.odra1300.org/2008/01/kfaza-2.html. W następnym roku Jarek odszedł by grać w Pogodnie. Kfazę ciągnęliśmy jeszcze przez 2 lata z różnymi perkusistami (Kaśką Staniec, która grała też w zespole Oko ze wspomnianym Noskiem) do 1999 roku. a w 2001 roku reaktywowaliśmy zespół pod inną nazwą – Moto. Działaliśmy wówczas w składzie, bez Dagmary, za to z Jarkiem Kozłowskim na perkusji, Tomkiem Szulcem na klawiszach i jeszcze z Konradem Królikowskim z zespołu Chłopiec Dwugłowy (w którym równolegle z Kfazą grał Paweł Saul) na drugiej gitarze (www.moto.odra1300.org). Nagraliśmy Epkę "Motomotomoto" i w 2003 rozpadliśmy się z powodu wyjazdu Pawła do UK oraz Tomka do Warszawy.
Koncerty graliśmy dosyć rzadko, nie pamiętam dokładnie ale w sumie coś koło 30 koncertów przez te wszystkie lata - przeważnie w Szczecinie albo okolicy (Gryfino, Świnoujście Łobez, Miastko), przeważnie ze znajomymi zespołami (Krzycz, Vespa, Felicite Pueros, Przymusowa Rekrutacja, Red Alert); chyba nasze największe sukcesy to koncert w Kontrastach razem z h.oilers z USA oraz Felicite Pueros i koncerty w różnych dziwnych miejscach typu bunkier przy garażach na Twardowskiego czy Virus (ten ostatni już jako Moto).

Co dalej?

Paweł mieszka obecnie w Londynie i gra w Complete Radio Silence (http://www.myspace.com/completeradiosilencemusic), Jarek udziela się nadal w Pogodnie i gra też w Biff (wykonują nawet cover Kfazy, "Kolorowy Świat") oraz Mitch & Mitch. Tomek mieszka w Warszawie, Dagmara przez kilka lat mieszkała w Indiach, ale niedawno wróciła do Szczecina. Konrad obecnie mieszka w Szczecinie i gra w zespole Turyzm, Nosek po rozpadzie Kfazy był m.in. perkusistą Vespy .Obecnie mieszka w Krakowie. Kaśka mieszka w Berlinie. natomiast ja mieszkam w Szczecinie i zajmuję się różnymi projektami w ramach Wielkiego Pomorza (http://www.wielkiepomorze.org/) i od czasu do czasu udzielam się jako dubstepowy Dj Mlekoplus. Od czasu do czasu spotykamy się, gramy dla rozrywki stare numery i robimy sobie wieczór wspomnień kombatanta ...Wszystko co nagraliśmy jako Kfaza i Moto jest dostępne w internecie jako mp3 (np. na last.fm) i nie mamy nic przeciwko (a wręcz przeciwnie) żeby to ściągać, rozpowszechniać itp. itd.”

Zdjęcia pochodzą ze zbiorów Marcina Pasternaka