– Naprawdę chcemy upamiętniać rewolucję październikową? Chcemy upamiętniać sowietów? Jestem zdecydowany w tej kwestii – tak Zbigniew Bogucki, kandydat na prezydenta Szczecina mówi o pomniku Braterstwa Broni Żołnierzy Polskich i Radzieckich, który od blisko sześciu dekad jest jednym z najbardziej charakterystycznych, ale i budzącym najwięcej kontrowersji monumentem Cmentarza Centralnego w Szczecinie. W opinii posła PiS obiekt powinien zniknąć z największej w Polsce nekropolii.

Pierwszym oficjalnie ogłoszonym kandydatem na prezydenta Szczecina jest Zbigniew Bogucki z Prawa i Sprawiedliwości. W najbliższych dniach należy się spodziewać potwierdzenia, że wspólnym kandydatem Koalicji Obywatelskiej i Koalicji Samorządowej zostanie Piotr Krzystek. Swoich kandydatów wystawić mają również Lewica i Konfederacja.

We wczorajszym Studiu wSzczecinie Zbigniew Bogucki zmierzył się z szeregiem pytań dotyczących jego wizji miasta. Jednym z tematów były kwestie historyczne. Polityk uważa, że z Cmentarza Centralnego w Szczecinie powinien zniknąć pomnik „Braterstwa Broni”. Charakterystyczny monument w opinii byłego wojewody jest „nie na miejscu” w sytuacji, gdy Rosja prowadzi krwawą i regularną wojnę z Ukrainą.

– Nie będę mydlił oczu. Dla części mieszkańców ten pomnik może ma wartość sentymentalną, ale musimy spojrzeć prawdzie w oczy – za naszą wschodnią granicą ruscy mordują Ukraińców i nie możemy tego ignorować. Pomnik, który został postawiony w rocznicę rewolucji październikowej, miałby być broniony? W imię czego? – przekonywał Zbigniew Bogucki. – Tam, gdzie jestem liberalny i ugodowy, jestem skłonny dyskutować. W kwestiach historycznych mam twarde stanowisko. Nie szedłem nigdy przed ten pomnik, a przed pomnik „Pamięci kombatantów”, by im oddać im hołd. Czasem zmienia się znaczenie czy kontekst historyczny monumentu, ale tego pomnika nie da się inaczej „ograć”. Jedynie prawda jest ciekawa, a ten pomnik jest jej zaprzeczeniem.

Radni PiS już w 2022 roku postulowali, że monument z Cmentarza Centralnego, podobnie jak Pomnik Wdzięczności dla Armii Radzieckiej z pl. Żołnierza Polskiego oraz pomnik „Poległym w Walce o Wyzwolenie Dąbia”, powinny zniknąć z przestrzeni Szczecina.

Pomnik Braterstwa Broni Żołnierzy Polskich i Sowieckich został odsłonięty w 1967 roku z okazji 50-tej rocznicy rewolucji październikowej. Olbrzymie husarskie skrzydła autorstwa rzeźbiarza Sławomira Lewińskiego układają się dwie litery V – symbole zwycięstwa w walce z niemieckimi wojskami hitlerowskimi. Monument wpisano w główną oś widokową Cmentarza Centralnego, w jednej linii z kaplicą.