Jednym z nieczęsto poruszanych tematów filmowych jest samotność ludzi na emeryturze. Stowarzyszenie Kamera postanowiło zmienić ten stan rzeczy i zrealizowało wraz ze szczecińskimi seniorami film zatytułowany ”Kambek”. Jego premiera odbyła się 11 maja w kinie Szczecińskiego Inkubatora Kultury.

Obraz powstał podczas  trzymiesięcznych warsztatów filmowych w ramach projektu ”Kino tylko dla dorosłych”, a jego reżyserii podjął się Krzysztof Kuźnicki.

”Kambek” jest filmowym zapisem pracy członków z koła Foto/Video z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Szczecinie.  Obraz przedstawia przypadkowe spotkanie po latach trzech osób samotnych. Należy podkreślić, że ich liczba jest bardzo istotna dla zakończenia filmu. W ”Kambeku” samotność przedstawiono w kilku wymownych scenach, m.in. rozgrywania w pojedynkę partii szachów. Jakie są pozostałe? Przekonacie się, oglądając film.

Jednak obraz nie skupia się tylko na przedstawieniu problemu, ale także na walce z nim. Bohaterowie filmu, którymi są  Krysia (Halina Jarmołowicz), Janek (Ryszard Soldat) oraz Paweł (Henryk Najmrodzki),  są zdeterminowani i podejmują kontrowersyjną decyzję – przynajmniej z punktu widzenia ludzi z ich pokolenia. To nietypowe dla nich postępowanie jest bowiem właściwe dla wielu młodych ludzi.

Dla wielu osób z pewnością równie istotny, jak temat filmu, będzie fakt, że rozgrywa się on w Szczecinie. Możemy zobaczyć m.in. Plac Grunwaldzki, Zamek Książąt Pomorskich, Stare Miasto, a nawet aktualny plac budowy przy Placu Solidarności.

Oprócz prezentacji ”Kambeku” można było obejrzeć także film dokumentalny ”Kino tylko dla dorosłych”, który zarejestrowany został w trakcie trwania warsztatów. Przedstawia on m.in. szczegóły powstawania filmu ”Kambek” oraz pozwala poznać bliżej osoby zaangażowane w jego realizację.

Mimo faktu, że film jest krótkometrażowy, udało się w nim nakreślić w dostateczny sposób temat samotności. Reżyser zapowiedział już jednak kolejny – tym razem szerszy projekt. ”Kambek” jest jego dobrą zapowiedzią.

Należy podkreślić, że pokazy premierowe oraz płyty DVD z filmem – dostępne bezpłatnie dla widzów – sfinansowano ze środków Urzędu Miasta Szczecin.

Kolejny seans ”Kambeku” odbędzie się 24 maja o godz. 14:30 w kinie Pionier 1909.