Już jutro wieczorem na scenie w Kontrastach gościnnie pojawi się kabaret Świerszczychrząszcz. Swoje skecze przedstawią również uczestnicy warsztatów kabaretowych, a imprezę poprowadzi grupa Szarpanina.

Kabaret Świerszczychrząszcz pochodzi ze Szczebrzeszyna, miasta województwa lubelskiego. 13 grudnia wystąpi w Szczecinie, a w kolejnych dniach pojawi się w Warszawie i Lidzbarku Warmińskim.

 

Ciekawym punktem programu będzie występ uczestników warsztatów kabaretowych, którzy już od kilku dni przygotowują się do występu. Pierwsze Szczecińskie Warsztaty Kabaretowe mają na celu rozwijanie wśród młodzieży pasji kabaretowej, a co za tym idzie, wyłonienie nowych kabareciarzy. Szkolenie odbyło się pod okiem grupy Szarpanina. Podpytaliśmy Grzegorza Dolniaka – jednego z twórców kabaretu, o to jak przebiegały zajęcia.

 

Kamila Bihun: W sobotę będzie można obejrzeć skecze przygotowane przez uczestników warsztatów. Czy do występów przygotowywali się tylko najlepsi wybrańcy czy wszyscy kursanci?

 


Grzegorz Dolniak: Nie robiliśmy żadnej selekcji. Każdy kto zgłosił się na warsztaty i przyszedł na zajęcia otrzymał rolę w sobotnim programie. Warsztaty nawet w nazwie były otwarte, więc siłą rzeczy każdy mógł wziąć w nich udział i przygotować się do występu.

 


K.B: Czy podczas warsztatów odkryliście jakiś talent?

 

G.D.: Kilka osób ma zadatki i czuje to kabaretowe „coś”. Bardzo nam zależy, aby po warsztatach bańka nie pękła dlatego zaproponujemy warsztatowiczom dalsze spotkania. Z kilku osób mogłaby powstać na prawdę fajna grupa. Od strony aktorskiej, i nazwijmy to "estradowej", nic im nie brakuje, zatem wystarczy trochę pracy i ogrania, aby móc zrobić coś więcej.

 


K.B.: Jak wyglądały takie zajęcia?

 


G.D.: Pracowaliśmy intensywnie przez cały weekend, spotkaliśmy się jeszcze w tygodniu na próbie. Pierwszego dnia dosyć długo rozmawialiśmy o kabarecie, było sporo zajęć ogólnych, ćwiczyliśmy podstawowe techniki sceniczne, pobawiliśmy się w mini etiudy. Później skoncentrowaliśmy się na przygotowywaniu programu, co było najlepszą bazą do przekazania wiedzy i umiejętności. Oczywiście nie nauczyliśmy nikogo jak zrobić kabaret, przekazaliśmy tylko to czego sami nauczyliśmy się jeżdżąc po festiwalach, rozmawiając z jurorami czy uczestnicząc w podobnych zajęciach. Przede wszystkim chcieliśmy ludziom przekazać rzeczy, do których my musieliśmy dochodzić sami nieco dłużej. Te zasady można wprowadzić w życie dużo szybciej, wystarczy, jeśli ktoś je naświetli. W naszym przypadku nie było w Szczecinie nikogo takiego. Mamy nadzieję, że nasze działania przyczynią się do zainicjowanie jakiegoś środowiska kabaretowego w naszym mieście.

 


K.B.: Czy wszyscy uczestnicy dotrwali do końca czy ktoś się po drodze wykruszył?

 

G.D.: Wszyscy dotrwali, nie było ofiar w ludziach.

 


K.B.: Dlaczego 13 grudnia o godz.19 warto zjawić się w Kontrastach?

 


G.D.: Warsztatowicze zaprezentują 11 skeczy kabaretów młodszego i starszego pokolenia. Będą to numery, których nie da się obejrzeć na co dzień w telewizji. Chcieliśmy pokazać im oraz widzom różne rodzaje kabaretu na dobrym poziomie. Warto zobaczyć jak sobie radzą w tych rolach. Jako danie główne podany zostanie Kabaret Świerszczychrząszcz. Kabaret, który w ubiegłym roku zdobył laury i regularnie zagarniał nagrody publiczności na wszystkich większych festiwalach kabaretowych, między innymi na szczecińskim SZPAKu. To chyba wystarczająca rekomendacja.

 

Komentarz: W naszym mieście istnieją tylko dwa kabarety, dlatego myślę, że tym bardziej warto przyjść jutro do Kontrastów, aby zobaczyć co nowego dzieje się na szczecińskiej scenie. A nawet jakby nowi kabareciarze byli kiepscy (w co wątpię, ponieważ mają za sobą profesjonalne szkolenie), to i tak nie zabraknie humoru – kabarety Świerszczychrząszcz oraz Szarpanina, sprawdzają się na scenie za każdym razem.


Zobacz też:

http://www.kultura.wszczecinie.pl/kabareton,16947,kalendarz_wydarzen,repertuar_teatrow,0a5501ab1c72a46a6b86875f98a0c24c

http://www.kultura.wszczecinie.pl/szczecinskie_zoo_w_kontrastach_8211_kabareton_czas_zaczac8230,11612,teatr_i_kabaret,0,0a5501ab1c72a46a6b86875f98a0c24c

http://www.kultura.wszczecinie.pl/quotpodroze_ksztalcaquot_w_szczecinie,13533,teatr_i_kabaret,0,0a5501ab1c72a46a6b86875f98a0c24c

http://www.kultura.wszczecinie.pl/zaproszenie_na_kabareton_podroze_ksztalca_[wideo],13516,teatr_i_kabaret,0,0a5501ab1c72a46a6b86875f98a0c24c