7 kwietnia 2024 roku odbędą się wybory samorządowe. Druga tura jest przewidywana 21 kwietnia 2024. Nie ma zaskoczenia, co do daty wyborów samorządowych w Polsce. Ich termin dzisiaj oficjalnie potwierdził podczas konferencji prasowej premier Donald Tusk.

Spekulacje znalazły potwierdzenie – 7 kwietnia wybierzemy radnych sejmiku zachodniopomorskiego oraz szczecińskiej rady miasta. Tego dnia odbędzie się także pierwsza tura wyborów na prezydenta Szczecina. Termin wyborów samorządowych potwierdził dzisiaj oficjalnie premier Donald Tusk.

– Mam nadzieję, że kwiecień będzie dobrym miesiącem dla polskiej samorządności – oświadczył  Donald Tusk podczas konferencji prasowej. Premier podkreślał, że decyzja zapadła po konsultacjach z przedstawicielami samorządów.

Decyzja premiera musi zostać zatwierdzona przez Państwową Komisję Wyborczą, ale wydaje się, że jest to tylko formalność. Późniejsze terminy kolidowałyby np. z długim weekendem majowym, a wcześniejsze z Wielkanocą.

Prezydent Szczecina jeszcze oficjalnie nie potwierdził, że będzie starać się o reelekcję, ale to bardzo prawdopodobne. Kadencja w samorządzie trwa obecnie pięć lat.

Ogłoszenie daty wyborów oficjalnie rozpoczyna kampanię samorządową. W Szczecinie wybierzemy 31 radnych – obecnie w radzie miasta swoich reprezentantów mają trzy kluby (Koalicja Obywatelska, Koalicja Samorządowa i Prawo i Sprawiedliwość) oraz 30 radnych sejmikowych – obecnie w sejmiku mamy kilka klubów (Koalicja Obywatelska, Prawo i Sprawiedliwość, Koalicja Samorządowa, Trzecia Droga-Nowa Lewica).