Aż siedem dni potrwają tegoroczne Dąbskie Wieczory Filmowe, na które zaproszono wielu ciekawych gości. W Klubie Delta oraz na plaży nad jeziorem Dąbie będzie można spotkać się m.in. z twórcami „Baby Bump”, reżyserem i odtwórcą głównej roli we wchodzącym właśnie do kin filmie „Kamper”, Katarzyną Herman występującą w „W sypialni”, Gabrielą Muskałą, którą można było zobaczyć m.in. w „Moje córki krowy” czy "Serce, serduszko" oraz Januszem Chabiorem z „Żyć nie umierać”. Filmowy festiwal startuje 25 lipca.
To już 10. edycja Dąbskich Wieczorów Filmowych, które w tym roku z okazji jubileuszu potrwają aż tydzień. Wydarzenie rozpocznie się 25 lipca i zakończy w niedzielę, 31 lipca. Przez pierwsze cztery dni projekcje i spotkania z gośćmi będą się odbywały w Klubie Delta przy ul. Racławickiej 10. W poniedziałek (25 lipca, 19:00) zaplanowano tam pokaz nagrodzonego na festiwalu w Wenecji filmu „Baby Bump” oraz spotkanie z jego reżyserem – Kubą Czekajem i autorem zdjęć – Adamem Palentą. Jak mówi reżyser, „”Baby Bump” to portret dziecka uwięzionego w dorastaniu. Momentami straszny, groteskowy, okrutny i dosadny. Nieliczni przyznają to na głos, ale dorastanie tak naprawdę nie jest dla dzieci. „Baby Bump” też nie.”. Film uznawany jest za najmocniejszy polski debiut ostatnich lat.

 

Dzień później (26 lipca, 19:00) w Klubie Delta będzie można obejrzeć filmy krótkometrażowe z udziałem Janusza Chabiora. Po projekcjach odbędzie się także spotkanie z aktorem. Z kolei w środę, 27 lipca, (także o 19:00) przy Racławickiej 10 zostanie zaprezentowany film „W sypialni”, po którym odbędzie się spotkanie z aktorką Katarzyną Herman.


Na czwartkowy wieczór zaplanowano kolejny pokaz filmów krótkometrażowych – tym razem z aktorskim udziałem Gabrieli Muskały. Po zakończeniu projekcji odbędzie się także spotkanie z aktorką.

Na dąbskiej plaży filmy będą wyświetlane od piątku. 29 lipca będzie można obejrzeć „Życie stylem dowolnym” w reż. Adama Palenty oraz „Żyć nie umierać” Macieja Migasa. Ten pierwszy pokazuje różnice w pojęciu rywalizacji – obserwowani przez oko kamery zawodnicy startujący w Mistrzostwach Świata Osób Niepełnosprawnych w pływaniu udowadniają, że sport to nie tylko dążenie do zwycięstwa nad rywalami, ale przede wszystkim pokonanie własnych słabości. Z kolei obraz Migasa to inspirowana historią aktora Tadeusza Szymkowa opowieść o trzech miesięcy z życia człowieka, który dowiaduje się, że ma tylko tyle czasu na naprawienie wszystkich życiowych błędów. Tego wieczoru odbędzie się także spotkanie z Januszem Chabiorem.

 

Niezwykle ciekawie zapowiada się także festiwalowa sobota, która rozpocznie się od projekcji filmu „Kamper”, debiutującego reżysera Łukasza Grzegorzka. Opowieść o życiu współczesnych trzydziestolatków będzie można obejrzeć o godz. 17:00 w Klubie Delta. Gościem projekcji będzie reżyser Łukasz Grzegorzek, po filmie zaplanowano także spotkanie z odtwórcą głównej roli – Piotrem Żurawskim.


Tego samego wieczoru odbędą się również dwa pokazy filmów na plaży. O 21:30 zostaną wyświetlone „Opowieści z chłodni” w reżyserii Grzegorza Jaroszuka, a godzinę później „Moje córki krowy” Kingi Dębskiej, w których występują m.in. Agata Kulesza oraz Gabriela Muskała.


Ostatniego dnia Dąbskich Wieczorów Filmowych organizatorzy zapraszają do hangaru nad jeziorem, gdzie o godz. 15:00 zaplanowano prezentację podsumowującą projekt „Rowerowy Dom Kultury”, którego autorki podzielą się wspomnieniami, spostrzeżeniami i zdjęciami ze swojej ponad dwumiesięcznej rowerowej podróży po Polsce. O 16:00 natomiast będzie można obejrzeć niezapomnianego chaplinowskiego „Brzdąca” z muzyką graną na żywo.

Na wszystkie wydarzenia Dąbskich Wieczorów Filmowych 2016 wstęp jest bezpłatny. Szczegóły można znaleźć na stronie www.wieczoryfilmowe.pl i w serwisie Facebook - www.facebook.com/wieczoryfilmowe