Zobaczyć już można monogram pierwszego właściciela, elementy kompozycyjne z liśćmi czy maszkarony na słupach dzielących okna. To pierwsze z ponad 350 elementów dekoracyjnych, które zostaną odtworzone na elewacji Starej Drukarni przy ul. św. Ducha. Właśnie zdjęto rusztowania, więc można im się dokładnie przyjrzeć.

Zobaczyć już można monogram pierwszego właściciela, elementy kompozycyjne z liśćmi czy maszkarony na słupach dzielących okna. To pierwsze z ponad 350 elementów dekoracyjnych, które zostaną odtworzone na elewacji Starej Drukarni przy ul. św. Ducha. Właśnie zdjęto rusztowania, więc można im się dokładnie przyjrzeć.

Przez lata szczecinianie kojarzyli dawną drukarnią jako zniszczony, szary gmach z elewacją zakrytą siatką zabezpieczającą. To już jednak przeszłość. Budynek przechodzi teraz diametralną zmianę. Częścią jego kompleksowej renowacji jest odtworzenie bogatego wystroju architektonicznego elewacji w kształcie z początku XX wieku. To unikatowy projekt konserwatorski w skali całej Polski.

– Odtworzenie detalu Starej Drukarni to bardzo trudny i złożony proces – od zdjęcia archiwalnego, poprzez kwerendy historyczne, modele w glinie, a kończąc na fizycznym odlewie – opowiada Mariusz Woźniak, przedstawiciel inwestora.

Nad elewacją pracuje cały sztab ludzi

Aby osiągnąć efekt najbardziej zbliżony do oryginału, zaangażowany został cały sztab ludzi – zabytkoznawcy, historycy sztuki, konserwatorzy i rzeźbiarze. Pracują nad odtworzeniem łącznie ponad 350 elementów architektonicznych. Złożoność ich form jest wielka. Od detali o powierzchni kilku centymetrów kwadratowych, po zdobienia mające kilka metrów kwadratowych. Część z nich można już podziwiać.

– Jednym z większych zamontowanych elementów jest monogram dawnego właściciela – H.B. JUDA. Gotowe są też elementy kompozycje z liśćmi czy maszkarony na słupach dzielących okna – mówi Mariusz Woźniak, przedstawiciel inwestora.

W pełni widać również szklaną nadbudowę, która zastąpiła piętro dobudowane po wojnie. To dwie lekkie kondygnacje stalowe z oszkloną fasadą. Mają tam być miejsca hotelowe.

Na montaż czekają Posejdon, Tryton, Salacja i Merkury

W kolejnych tygodniach na elewacji pojawią się następne elementy. Wiadomo już, że ich montaż będzie bardzo złożony i zróżnicowany. Wśród ciekawszych trzeba wymienić płaskorzeźbę Posejdona (znajdzie się na narożu budynku) oraz 3,5-metrowe rzeźby Trytona i Salacji (nad wejściem do gmachu). Najbardziej skomplikowana będzie operacja umieszczenia rzeźby Merkurego (też 3,5 m wysokości) na szczycie kopuły głównej.

Prac do wykonania przy elewacji jest jednak zdecydowanie więcej. – – Ten proces trwa i będzie nam towarzyszył do otwarcia. Poza montażem reszty detalu, pozostało nam jeszcze m.in. położenie ostatniej warstwy tynku na elewacji od ul. św. Ducha, a także wykończenie gzymsu górnego. Prace wykończeniowe będą prowadzone też na trzech szczytach na całości elewacji od św. Ducha i Dworcowej. Obiekt zostanie pomalowany zgodnie z kolorem zatwierdzonym przez miejskiego konserwatora zabytków – informuje Woźniak.

Tak wyglądał ten gmach w swoich pierwszych latach

Po zakończeniu renowacji, elewacja ma ona dokładnie tak, jak 120 lat temu, czyli tuż po wybudowaniu ówczesnego domu handlowego H. B. Juda (1900-01). Wtedy gmach miał bardzo bogatą dekorację, która jednak została skuta jeszcze za czasów niemieckich.

Prawdopodobnie podczas prac budowlanych popełniono błędy, a odpadające części elewacji stanowiły zagrożenie dla przechodniów Z prasy wiadomo o wypadku z czerwca 1912 roku, gdy mistrz piekarski Karl Quand i jego syn zostali zranieni przez fragment spadającego tynku. Gdy w czasach polskiej administracji powstała tam drukarnia, budynek był niemal całkowicie pozbawiony dekoracji.

Restauracja, sale konferencyjne i weselne, pokoje hotelowe i klub jazzowy

Równolegle z pracami elewacyjnymi zmienia się również wnętrze Starej Drukarni. Szczeciński inwestor zaadaptuje historyczny gmach na centrum konferencyjno-weselno-hotelowe. Na poziomie -1 powstanie klub jazzowy. Na parterze zaplanowano restaurację. Jedno piętro zajmą sale konferencyjne i weselne. Kolejne kondygnacje, w tym dwie dobudowane, przeznaczone będą na część hotelową.

Filmy i zdjęcia z placu budowy można oglądać na stronie www.StaraDrukarniaSzczecin.pl i jej profilu facebookowym – https://www.facebook.com/staradrukarnia.szczecin.