Stało się… Studenci przejęli władzę w Szczecinie 22 maja o godz. 18.30. Miejmy nadzieję, że Prezydent naszego miasta - Piotr Krzystek, nie będzie żałował dzisiejszego przekazania kluczy do bram miasta.
We wtorek pod Urzędem Miasta zebrała się rzesza studentów, większość była ubrana w czerwone koszulki z białym napisem „KULTAR 2007”. Wszyscy czekali na symboliczne przekazanie kluczy do bram Szczecina w ręce studentów. Każda z uczelni: Akademia Rolnicza, Akademia Morska, Uniwersytet Szczeciński, Politechnika Szczecińska, była reprezentowana przez swojego studenta. Prezydent wygłosił kilka zdań, przekazał klucz, a po słowach prowadzącego studencką imprezę „podziękujcie Panu Prezydentowi, że przez te kilka dni możecie w mieście robić co chcecie.. Możecie rządzić.. Możecie nawet piwo pić gdzie chcecie” zgromadzeni z zadowoleniem zaczęli głośno bić brawo.

Następnie, w stronę Amfiteatru ruszył korowód studentów. W parku Kasprowicza można było zawalczyć o zgrzewkę piwa wygrywając w którymś z dwóch konkursów.

Pierwszy polegał na biegu par przywiązanych do siebie…sznurówkami swoich butów! Jedni porwali sobie te sznurowadła, inni się poprzewracali, ale śmiechu było co niemiara. Kolejny konkurs dotyczył również podążania do wyznaczonej mety, ale tym razem biegła jedna osoba trzymając drugą „na barana”. Szczęśliwi zwycięzcy dźwigali wygraną zgrzewkę piwa, po czym korowód ruszył dalej w stronę Teatru Letniego. Przemarszowi studentów towarzyszyły okrzyki lub wierszyki związane z którąś szczecińską uczelnią. Przyznam szczerze, że najgłośniejsi byli studiujący na Akademii Rolniczej, bo hasło „Tak się bawi! Tak się bawi! A Er Ka!”, było słychać najbardziej. I tak szczęśliwi studenci podążyli w stronę władzy… Juwenalia czas zacząć!