Piękne widoki, ciekawe historie, niesamowita przyroda – Jezioro Szmaragdowe znają wszyscy szczecinianie. Urodziny tego niesamowitego solenizanta będzie można świętować już w najbliższy weekend.
Historia jeziora sięga roku 1925. 16 lipca, dokładnie 96 lat temu, zamknięto kopalnię kredy i margla po tym, jak robotnicy w trakcie pracy natrafili na źródło wodne, które zalało cały teren. Z powstaniem Jeziora Szmaragdowego łączy się legenda o Skarbku, chciwym duchu gromadzącym różne kosztowności i ukrywającym je pod ziemią. To on miał zalać wszystko wodą, kiedy kilof górnika odsłonił skrywane bogactwa.
Rodzinne świętowanie
Wspólne świętowanie 96. urodzin Jeziora Szmaragdowego zaplanowano w najbliższy weekend. Nie zabraknie zabawy dla całej rodziny. Będzie szukanie skarbów w podziemiach przy jeziorze, wspólne poznawanie małych sąsiadów Parku Leśnego Zdroje w ramach warsztatów przyrodniczych, a także stare, dobre gry podwórkowe – królować będą klasy, guma oraz strzelanie z procy. Maluchy będą mogły własnoręcznie przyozdobić makietę jeziora i twórczo spędzić czas w kąciku kreatywnym. Wśród zaplanowanych atrakcji jest także wystawa multimedialna o podziemiach województwa zachodniopomorskiego i nietoperzach. Po całym dniu wspólnych zabaw, przyjdzie czas na wspólne ognisko – każdy przynosi swoje łakocie do upieczenia. Do dyspozycji będzie również strefa relaksu, a w niej leżaki, ping pong, gry planszowe oraz piłkarzyki. Organizatorzy zapraszają w niedzielę, 18 lipca. O godz. 12:00 na inaugurację obchodów urodzin Jeziora Szmaragdowego zaplanowano poczęstunek Szmaragdowym Tortem. Szczegóły oraz dokładny program dostępny na stronie: https://www.facebook.com/events/175044514681520/
Dzień wcześniej, w sobotę, 17 lipca, będzie można wziąć udział w spacerze, podczas którego poruszonych zostanie wiele mało znanych faktów związanym z Parkiem Leśnym Zdroje. Start o 12:30. Szczegóły: https://www.facebook.com/events/155373036663019.
Miejsce z wieloma atrakcjami
Jezioro Szmaragdowe to jeden z najbardziej charakterystycznych zielonych punktów Szczecina. Już same trasy w miłym zaciszu dają wiele przyjemności, a widoki na dolinę Odry i miasto mogą zapierać dech w piersiach. Wiele osób ogranicza się jednak do rundy wokół akwenu lub tylko króciutkiego spaceru z parkingu na brzeg pod dawnym wiaduktem kopalnianej kolejki. Tymczasem okolice kryją więcej ciekawych miejsc.
Warto odnaleźć m.in. Grotę Toepffera i znajdujący się w pobliżu tunel kolejki. Można poszukać ruin posiadłości Topfferów albo sprawdzić, w jakim stanie jest 200-letni Dąb Książęcy. Piękne widoki na całe miasto są z Polany Widok, ale też z „nieoficjalnego” punktu widokowego na Wzgórzu Czanowskim.
Komentarze
7