Odbudowa mostu Kłodnego to nie tylko odniesienie do historycznej zabudowy miasta, ale przede wszystkim sposób na łatwiejszą komunikację i ożywienie Łasztowni. Dziś na wyspę dojedziemy tylko wyłącznie zjeżdżając z z ul. Energetyków. Dzięki odbudowie mostu Łasztownia miałaby bezpośrednie połączenie z centrum miasta. Ruszył przetarg na przygotowanie dokumentacji przebudowy układu komunikacyjnego na Międzyodrzu wraz z odbudową mostu Kłodnego.

Wiceprezydent Szczecina Piotr Mync zaznacza, że miasto pracuje nad taką inwestycją:
W latach 2013 i 2014 r. trwały prace przygotowawcze, a w czerwcu bieżącego roku pozyskano „Koncepcję przebudowy układu komunikacyjnego wysp Międzyodrza i lewobrzeżnej części Szczecina”, która w swoim zakresie zawiera rozwiązania także dla Mostu Kłodnego. - tłumaczy Piotr Mync.

Firma, która wygra będzie miała dwa lata na przygotowanie dokumentacji od dnia podpisania umowy. Wykonawca będzie musiał przedstawić trzy koncepcje architektoniczno-konstrukcyjne mostu Według doniesień Polskiego Radia Szczecin koszt inwestycji wyniesie ok. 280 mln zł. Przetarg potrwa do 4 listopada 2014 roku.

Plany związane z poprawą dojazdu na wyspę już dziś zachęcają przedsiębiorców do lokowania na wyspie swoich siedzib. Od miesięcy trwa remont jednego z budynków Starej Rzeźni, który został zakupiony przez CSL. Kolejne budynki będą remontowane przez firmę NBQ.

Tak prezes NBQ, Marek Jasiak tłumaczył kupno budynków na Łasztowni.
Dodatkowym atutem są rzeczywiste widoki na poprawę dojazdu (remont infrastruktury drogowej w rejonie, planowany most Kłodny). Buduje się marina. Myślę , że decyzji nie będzie trzeba w ogóle wyjaśniać za ok. 2-3 lata, patrząc z okien Stajni na Wały Chrobrego i maszty jachtów. - przekonuje prezes NBQ.

Most Kłodny został zbudowany na przełomie XV i XVI wieku – na początku służył tylko do komunikacji z mieszczącą się na Łasztowni rzeźnią. W latach 1730-1731 most został rozszerzony. W latach 1907-1909 stary most drewniany został wyburzony – zastąpiono go nowym, żelaznym. Most jednak nie przetrwał drugiej wojny światowej – został zniszczony w 1945 roku przez wycofujące się wojska niemieckie.