Wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała zapowiedział utworzenie specjalnego zespołu zajmującego się sprawami powołania Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry. „Po ponad 20 latach siadamy i rozmawiamy na temat koncepcji utworzenia parku narodowego” - mówił podczas sobotniego spotkania „Stwórzmy razem Park Narodowy”.

W skład zespołu mają wejść inicjatorzy tego pomysłu, samorządowcy, parlamentarzyści oraz przedstawiciele województwa.

„Zachodniopomorskie stanowi dobry przykład”

– Chcemy wspólnie, w duchu jasności i komunikacji, wypracować najlepsze kanały, strategię informacji i zarządzania tym projektem. To jest niezwykle ważne, a zachodniopomorskie stanowi dobry przykład dla całej Polski, ukazujący, że w dialogu społecznym, we współpracy z samorządami, mieszkańcami i organizacjami naprawdę da się w sposób merytoryczny i mądry dyskutować o tym, jak chronić przyrodę w Polsce - zaznaczył minister Dorożała.

Przypomnijmy, że za pomysłem utworzenia Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry stoi grupa specjalistów, społeczników, przyrodników, ornitologów, naukowców, fachowców od dziedzictwa kulturowego, ludzi mediów, fotografików i artystów z regionu. W lutym ubiegłego roku po raz pierwszy spotkali się w Chojnie. Cel był jeden - doprowadzić, aby Międzyodrze stało się Parkiem Narodowym. 

„Wynika z potrzeb i chęci mieszkańców”

Informacja o powołaniu specjalnego zespołu została  przekazana w sobotę podczas spotkania „Stwórzmy razem Park Narodowy” w GOKSiR Przecław.

- Największy sens tej inicjatywy polega na tym, że jest ona oddolna i wynika z faktycznych potrzeb oraz chęci mieszkańców – zaznacza wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski. – Bardzo istotny jest fakt, że w dzisiejszym spotkaniu udział wzięli wszyscy zainteresowani. Gratuluję inicjatorom i cieszę się, że mogliśmy wesprzeć tę inicjatywę.